Nieznany adres dłużnika

Pytanie:

"Mam wyrok sądu cywilnego o zapłatę, ale nie znam miejsca pobytu, zamieszkania i miejsca pracy danej osoby, nic poza wyrokiem sądu. Już raz prowadził komornik egzekucję, ale dłużnik miał innych wierzycieli i dla mnie już nic nie pozostało. W jaki sposób mam szukać tej osoby, w jaki sposób prowadzić w stosunku do niej egzekucję, czy iść od razu do komornika."

Odpowiedź prawnika: Nieznany adres dłużnika

W pierwszej kolejności należałoby rozważyć wystąpienie przez Pana do organu gminy, jako podmiotu prowadzącego zbiory meldunkowe z wnioskiem o udzielenie informacji o ostatnim znanym adresie zameldowania dłużnika. Przy czym musiałby Pan wykazać swój interes prawny w uzyskaniu takich informacji – art. 44h ust. 2 pkt. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Pana interes prawny będzie wiązał się z dochodzonym względem dłużnika roszczeniem pieniężnym. Wykazanie tego interesu będzie wymagało dołączenie do wniosku o udostępnienie danych ze zbioru meldunkowego posiadanego przez Pana tytułu egzekucyjnego, czyli wyroku sądu.

Wzór wniosku o udostępnienie danych ze zbioru meldunkowego zawiera Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 19 listopada 2008 r. w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych (Dz. U. 2008 r., Nr 214 poz. 1353). Aby wniosek uzyskał urzędowy bieg konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 31 zł.

Skierowanie wniosku do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego będzie wymagało uprzedniego nadania wyrokowi sądu klauzuli wykonalności. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Wiąże się to z tym, że podstawą egzekucji może być tytuł wykonawczy, tj. tytuł egzekucyjny, który uzyskał klauzulę wykonalności. Wniosek należałoby kierować do komornika w sytuacji, gdy znany będzie adres dłużnika. Istnieje oczywiście nie małe prawdopodobieństwo, że uzyskane dane adresowe nie będą aktualne, co wiązać się będzie z brakiem możliwości prowadzania egzekucji (dłużnik może nie podporządkowywać się obowiązkowi meldunkowemu itp.). Wówczas komornik wezwałby Pana jako wierzyciela do uzupełnienia wniosku o wszczęcie egzekucji poprzez wskazanie prawidłowego adresu dłużnika.

Istnieją jeszcze kolejne możliwości, z których będzie można skorzystać w Pana sytuacji. Jeśli komornik wezwałby Pana do wskazania właściwego adresu dłużnika, a uzyskanie tej informacji nadal nie było możliwe, mógłby Pan wnioskować do sądu o ustanowienie kuratora do doręczeń dla dłużnika. Warunkiem ustanowienia kuratora jest uprawdopodobnienie przez wnioskodawcę, że miejsce pobytu strony nie jest znane (art. 144 § 1 kodeksu postępowania cywilnego). Taki kurator byłby zobowiązany do odbioru pism w imieniu strony oraz do reprezentowania jej interesów w toku trwającego postępowania. Kurator powinien także postarać się o nawiązanie kontaktu z dłużnikiem i poinformowanie go o stanie jego sprawy.

W ostateczności pozostanie zawarcie umowy z biurem detektywistycznym. Zgodnie z ustawą o usługach detektywistycznych detektyw podejmuje czynności polegające na uzyskiwaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach, realizowane na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą, w formach i w zakresach niezastrzeżonych dla organów i instytucji państwowych na mocy odrębnych przepisów, a w szczególności:

1) w sprawach wynikających ze stosunków prawnych dotyczących osób fizycznych,

2) w sprawach wynikających ze stosunków gospodarczych dotyczących:

a) wykonania zobowiązań majątkowych, zdolności płatniczych lub wiarygodności w tych stosunkach,

b) bezprawnego wykorzystywania nazw handlowych lub znaków towarowych, nieuczciwej konkurencji lub ujawnienia wiadomości stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa lub tajemnicę handlową,

3) sprawdzanie wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym,

4) poszukiwanie osób zaginionych lub ukrywających się,

5) poszukiwanie mienia,

6) zbieranie informacji w sprawie, w której toczy się postępowanie karne, postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe albo inne, jeżeli w toku postępowania można zastosować przepisy prawa karnego – art. 2 ust. 1 ustawy o usługach detektywistycznych, Dz. U. 2002 r., Nr 12 poz. 110.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika