Obca wersja imienia w kontakcie z kontrahentami

Pytanie:

Prowadzę firmę w Niemczech. Moi kontrahenci mają problemy z przeczytaniem mojego imienia. Czy mogę posługiwać się na w dokumentach firmy imieniem niemieckim tzn. Thomas zamiast Tomasz? Czy są na to uwarunkowania prawne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Język polski jest językiem państwowym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, co oznacza, że przede wszystkim jest językiem urzędowym organów administracji publicznej. Z tego względu nie jest dopuszczalne zapisanie w akcie urodzenia imienia w pisowni obcej (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu z dnia 14 stycznia 1986 r. SA/Wr 880/85). W razie takiego zapisania kierownik urzędu stanu cywilnego może dostosować pisownię imienia do polskiej fonetyki, czego kierownik dokona z urzędu, gdy imię ma odpowiednik polski). Z tych względów zmiana imienia z „Tomasz” na „Thomas” nie będzie na gruncie prawa polskiego dopuszczalna.

Oczywiście w kontaktach towarzyskich czy w osobistych kontaktach z kontrahentami dopuszczalne będzie posługiwanie się niemiecką wersją imienia. Nie wydaje się to jednak możliwe w zakresie sporządzania dokumentów firmowych. Przede wszystkim pojawi się problem z identyfikacją firmy jak i jej założyciela, gdyż jako w dokumentach wystawionych przez Państwo Polskie będzie widniało imię w brzmieniu polskim a na dokumentach firmy będą widnieć inne dane. Rozwiązanie takie może być oczywiście źródłem licznych komplikacji, przede wszystkim w postępowaniu przed organami państwowymi, gdzie trudnym może okazać wykazanie tożsamości prowadzącego firmę. Być może taka zmiana będzie dopuszczalna w przypadku nabycia obywatelstwa niemieckiego (a tym samym po uzyskaniu niemieckich dokumentów potwierdzających tożsamość).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Elzbieta Z.

29.6.2013 15:57:15

Re: Obca wersja imienia w kontakcie z kontrahentami

Uwazam,ze nie powinno sie zmieniac imienia czlowieka na jakakolwiek wersje,gdyz zawsze jest to zwiazane z licznymi komplikacjami na wypadek nieoczekiwanej smierci czlowieka I przejeciu jego dorobku - dobr intelektualnych.... Takim nieodpowiedzialnym zapisom, przyczyniami sie sami do rozwoju dzialalnosci patologicznych - na konto "podstawionej osoby". Uwazam w tym przypadku ze prawo polskie dziala na korzysc obywateli. Dziekuje za uwage.

Thomas (tomasz)

15.6.2010 1:23:16

Re: Obca wersja imienia w kontakcie z kontrahentami

W zakresie prawa niemieckiego nie matakich przeszkod. Natomiast prawo polskie ogranicza zmiana nazwiska lub imienia. Ja takiego problemu nie mialem ale tez uzywam niemieckiego paszportu bo z polskim zbyt wilele problemow (stworzonych przez samych Polakow czy ich ogrniczony rzad utrudniajacy zycie) Jezeli masz obywatelstwo niemieckie to jest to prosta formalnosc zabezpieczona prawnie (ustawa niemiecka: BGBEG § 47 Abs. 1 Nr. 5 )

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)

 • Czy pracodawca może używać imiennego adresu e-mail byłego pracownika?

  Imienny adres e-mail zawiera dane z zakresu tzw. „danych zwykłych”, których przetwarzanie regulowane jest w RODO (art. 6 ust. 1). Oznacza to, że przetwarzanie takich (...)

 • 1% dla OPP a ochrona danych

  Pzy rozliczeniach PIT, warto pamiętać, że jeżeli podatnik w rozliczeniu rocznym wyraził zgodę na przekazanie jego danych organizacji, to może ona je przetwarzać np. po to, by np. podziękować (...)

 • Na czym polega akredytywa?

  Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)

 • „Podręcznik Inspektora Ochrony Danych” po polsku

  \"Podręcznik Inspektora Ochrony Danych\" to zbiór wytycznych dla IOD dotyczących sposobu zapewnienia zgodności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO). Opracowany (...)

NA SKÓTY