Obciążenia nieruchomości nabytej na licytacji

Pytanie:

"Jeżeli na licytacji ogłoszonej przez komornika kupuję nieruchomość, na której było zabezpieczenie hipoteczne, to czy po zapłaceniu ja mam czystą księgę wieczystą, a reszta zobowiązań ciąży na dłużniku, którego ta nieruchomość była własnością? Co po wygranej licytacji przed wpłaceniem pieniędzy powinienem zrobić, żeby dług nie ciążył na mnie?"

Odpowiedź prawnika: Obciążenia nieruchomości nabytej na licytacji

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest bezpośrednio w treści przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego artykułem 1000 „Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji”.

Zgodnie natomiast z artykułem 1003 kodeksu postępowania cywilnego prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności wraz z planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji jest tytułem do wykreślenia w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów wszelkich praw, które według planu podziału wygasły. Na podstawie samego postanowienia o przysądzeniu własności wykreśla się wszystkie hipoteki obciążające nieruchomość, jeżeli w postanowieniu stwierdzono zapłacenie przez nabywcę całej ceny nabycia gotówką.

Jak wynika z powyższego przepisu nabywca może złożyć do sądu prowadzącego księgi wieczyste wniosek o wykreślenie wszelkich praw obciążających nieruchomość. W związku z tym obowiązany jest do niego dołączyć prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności, w którym stwierdzono zapłacenie przez nabywcę całej ceny nabycia gotówką oraz prawomocny plan podziału, z którego wynikałoby, że prawa te wygasły. Nie dotyczy to jednak hipoteki ustawowej na tej nieruchomości, przysługującej Skarbowi Państwa z tytułu ustalonych w decyzji zobowiązań podatkowych przypadających od właściciela i samoistnego posiadacza nieruchomości, chociażby zobowiązania te nie zostały ujawnione w księdze wieczystej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika