Obecność na sprawie o ustalenie ojcostwa

Pytanie:

"Czy w przypadku niestawienia się pozwanego na sprawę sądową (np. zwolnienie lekarskie) lub celowe unikanie stawienia się na następnych wyznaczonych przez sąd mogą spowodować konieczność wykonania badań u najbliższej rodziny pozwanego, np. jego ojca lub dorosłego syna w celu stwierdzenia ojcostwa? Czy obecność na sprawie sądowej pozwanego w przypadku ustalania ojcostwa jest obowiązkowa?"

Odpowiedź prawnika: Obecność na sprawie o ustalenie ojcostwa

Zgodnie z art. 455 kodeksu postępowania cywilnego, rozprawa w sprawie o ustalenie ojcostwa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron. Niestawiennictwo nie jest więc przesłanką wyłączającą możliwość prowadzenia sprawy. Sąd jednak nie może przyjąć domniemania, iż twierdzenia strony przeciwnej są prawdziwe i musi przeprowadzić postępowanie dowodowe. Nie jest jednak możliwe przebadanie krewnych domniemanego ojca zamiast niego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jola 2012-09-20 22:08:35

    jestem w ciąży mój narzeczony nie żyje jak teraz mam ustalić ojcostwo a chce żeby dziecko miało jego nazwisko


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika