Obowiązki dłużnika w związku z wyjazdem za granicę
Pytanie:
"Od roku prowadzona jest egzekucja komornicza z mojej pensji (kredyt w banku). Nadarzyła się okazja do wyjazdu z kraju (Unia Europejska), do pracy, "niestety" legalnej. Chciałabym zrobić to nie powiadamiając komornika. W zakładzie pracy wzięłabym urlop bezpłatny. Po kilku miesiącach chciałabym wrócić. Czy komornik jest w stanie znaleźć mnie poza granicami kraju?"
Odpowiedź prawnika: Obowiązki dłużnika w związku z wyjazdem za granicę
Obowiązujące przepisy nakładają na dłużnika, który został zawiadomiony o wszczęciu egzekucji , obowiązek zawiadamiania organu egzekucyjnego w terminie 7 dni o każdej zmianie pobytu trwającej dłużej niż 1 miesiąc. Z tego wynika, że powinna Pani poinformować komornika o wyjeździe. Na dłużnika, który zaniedba powyższego obowiązku, może być nałożona z urzędu lub na wniosek wierzyciela, grzywna w wysokości do 500 zł. Postępowanie egzekucyjne dotyczące egzekucji grzywny nałożonej przez komornika jest postępowaniem odrębnym w stosunku do właściwego postępowania egzekucyjnego. Oznacza to, że postępowania toczyć się będą niezależnie od siebie. Ustawa nakłada również obowiązek na pracodawcę, który to obowiązany jest informować komornika o przeszkodach uniemożliwiających wypłacenie wynagrodzenia za pracę. W sytuacji, gdy nie będzie Pani otrzymywać wynagrodzenia za pracę, z którego można prowadzić egzekucję, wierzyciel może wnieść wniosek o wszczęcie egzekucji z innych składników należących do Pani – takich jak ruchomości do Pani należące, konta bankowe, nieruchomości.
Komornik przeprowadza czynności jedynie na terenie Polski. Istnieje jednak możliwość prowadzenia czynności za granicą przy pomocy tamtejszych organów. W tym celu wierzyciel, posiadający przeciwko Pani tytuł egzekucyjny i znając Pani miejsce zamieszkania może przeprowadzić postępowanie o uznanie orzeczenia sądu polskiego na terenie państwa obcego. Obecnie istnieje możliwość przeprowadzenia egzekucji na terenie państw członkowskich Unii (z wyjątkiem Danii) bez konieczności przeprowadzania powyższego postępowania, a na podstawie zaświadczenia europejskiego tytułu wykonawczego. Warunkiem wydania takiego zaświadczenia jest ustalenie, że orzeczenie dotyczy roszczenia bezspornego, czyli takiego, którego dłużnik nie kwestionował.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?