Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przede wszystkim na podstawie art. 141 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego ma Pani wobec byÅ‚ego partnera roszczenie o utrzymanie w czasie porodu i tzw. wyprawkÄ™. Zgodnie z powyższym przepisem kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego ojciec nie bÄ™dÄ…cy mężem matki obowiÄ…zany jest przyczynić siÄ™ w rozmiarze odpowiadajÄ…cym okolicznoÅ›ciom do pokrycia wydatków zwiÄ…zanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesiÄ™cznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziaÅ‚u ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dÅ‚uższy niż trzy miesiÄ…ce. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosÅ‚a inne konieczne wydatki albo szczególne straty majÄ…tkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokryÅ‚ odpowiedniÄ… część tych wydatków lub strat. Roszczenia powyższe przysÅ‚ugujÄ… matce także w wypadku, gdy dziecko urodziÅ‚o siÄ™ nieżywe. Roszczenia matki przewidziane w paragrafie poprzedzajÄ…cym przedawniajÄ… siÄ™ z upÅ‚ywem lat trzech od dnia porodu.
Zgodnie z art. 142 i 143 kro, jeżeli ojcostwo mężczyzny nie bÄ™dÄ…cego mężem matki zostaÅ‚o uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem siÄ™ dziecka wyÅ‚ożyÅ‚ odpowiedniÄ… sumÄ™ pieniężnÄ… na koszty utrzymania matki przez trzy miesiÄ…ce w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiÄ…ce po urodzeniu. Termin i sposób zapÅ‚aty tej sumy okreÅ›la sÄ…d.
Jeżeli ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, nie zostaÅ‚o ustalone, zarówno dziecko, jak i matka mogÄ… dochodzić roszczeÅ„ majÄ…tkowych zwiÄ…zanych z ojcostwem tylko jednoczeÅ›nie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Nie dotyczy to roszczeÅ„ matki, gdy dziecko urodziÅ‚o siÄ™ nieżywe.
Warto zwrócić uwagÄ™, iż sÄ…d nie zobowiąże ojca dziecka do wykonywania okreÅ›lonych czynnoÅ›ci, np. zawożenia Pani do szpitala na badania, lecz do zwrotu w odpowiednim zakresie wydatków poniesionych przez PaniÄ… na dojazdy. Oprócz powyższych roszczeÅ„ w imieniu dziecka bÄ™dzie Pani mogÅ‚a również dochodzić staÅ‚ych, comiesiÄ™cznych alimentów. Nawet w tym wypadku, choć możliwe jest speÅ‚nianie przez ojca obowiÄ…zku alimentacyjnego w naturze, sÄ…d o takim obowiÄ…zku nie orzeknie, jeÅ›li ojciec nie daje rÄ™kojmii jego należytego wykonania. SÄ…d musi mieć bowiem na uwadze przede wszystkim zapewnienie należytego bytu dziecku. NależaÅ‚oby także podkreÅ›lić, iż sÄ…d nie może zobowiÄ…zać ojca do wypeÅ‚niania takich jego obowiÄ…zków, jak kontakt z dzieckiem, interesowanie siÄ™ nim itp. Jak wynika z opisu sytuacji, w obecnej chwili przebywa Pani w Polsce. Pozew może Pani skierować do sÄ…du wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na Pani miejsce zamieszkania i podać adres ojca dziecka w Anglii.