Obowiązkowe stawiennictwo świadka na rozprwawę

Pytanie:

"Czy będąc wezwanym przez Sąd w charakterze świadka mogę nie stawić się na rozprawę? Jeżeli mogę, to jak dokonać tego zgodnie z wymogami prawa? "

Odpowiedź prawnika: Obowiązkowe stawiennictwo świadka na rozprwawę

Polski Kodeks Postępowania Karnego (KPK) jednoznacznie określa sytuację prawną instytucji świadka w sprawie. Zgodnie z zasadą ,że "świadczyć ma nie ten, kto chce, lecz ten, kto musi" - Pan jako świadek musi stanąć na wezwanie w miejscu, dniu i godzinie, wskazanych w wezwaniu i pozostać aż do momentu zwolnienia Pana przez sąd albo prowadzącego postępowanie przygotowawcze lub ukończenia rozprawy. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo może spotkać się z represją w postaci kary pieniężnej i przymusowego doprowadzenia do sądu (art. 285 § 1 i 2 KPK). Jednak, aby się uwolnić od obowiązku zeznawania przeciwko "dawnemu przyjacielowi" mógłby Pan skorzystać z instytucji zwolnienia się od zeznań statuowanej przez art. 185 KPK. Wystąpi Pan do organu procesowego z wnioskiem (na piśmie lub do protokołu) o zwolnienie go od złożenia zeznania (w całości) lub odpowiedzi na pytania z uwagi na pozostawanie z oskarżonym w szczególnie bliskim stosunku osobistym. Szczególnie bliski stosunek osobisty to silna więź uczuciowa, nie mieszcząca się w stosunku bliskości, lecz społecznie uznawana za szczególnie bliską, np. stan narzeczeństwa, przyjaźń, sprawowanie opieki. Jak Pan widzi "przyjaźń "mieści się w tym zakresie. Jednak o istnieniu takiego stosunku rozstrzyga każdorazowo organ procesowy na tle konkretnych okoliczności i to od niego będzie zależało, czy zostanie Pan zwolniony czy nie. Aby skorzystać z tej możliwośći musi Pan oświadczyć, że chce z tego prawa skorzystać, nie później jednak niż przed rozpoczęciem pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika