Obowiązkowe szkolenie pracowników w sobotę

Pytanie:

"Pracodawca organizował obowiązkowe szkolenia dla pracowników w piątek i sobotę (po 8 godzin). Czy przysługuje pracownikowi dzień wolny za sobotę? Szkolenia odbywały się w siedzibie firmy i dotyczyły zmian w prawie jak również wprowadzania nowych procedur. Nie były to szkolenia bhp ani też podróże służbowe."

Odpowiedź prawnika: Obowiązkowe szkolenie pracowników w sobotę

Skoro sobota nie jest dniem pracy pracownika, a pracownik odbywał w tym czasie szkolenie na polecenie pracodawcy, to pracownikowi należy się zgodnie z artykułem 151[1] kodeksu pracy za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

  1. 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  2. 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Zgodnie natomiast z artykułem 151[2] kp w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mirarosa 2012-11-13 15:53:29

    Podobnie u mnie pracodawca z środków unijnych. organizował szkolenie ABC bankowości w soboty i w niedziele w sumie 108 godz, w siedzibie firmy.Było ono na zasadzie dobrowolnego przymusu.Otrzymaliśmy certyfikaty a szef mimo tego poczynił starania aby się dowiedzieć z jakim wynikiem zdaliśmy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika