e-prawnik.pl Porady prawne

Ochrona środowiska a ochrona przyrody

Pytanie:

Departament ochrony przyrody jest częścią Ministerstwa Ochrony Środowiska. Czy pojęcie "przepisy dotyczące ochrony środowiska" obejmuje wyłacznie przepisy ujęte w Ustawie Prawo ochrony środowiska i przepisy, do których ta ustawa odwołuje się wprost, czy też obejmuje również przepisy Ustawy o ochronie przyrody?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ochrona środowiska a ochrona przyrody

5.1.2006

Regulacje ustawy prawo o ochronie środowiska mają zastosowanie do środowiska jako całości jak i jego części, choćby ochrona ta była uregulowana odrębną ustawą. Ustawa ta ma zastosowanie do wszelakich działań dotyczących ochrony środowiska.

Rozważając, czy dany przepis jest przepisem z zakresu prawa ochrony środowiska, należy brać pod uwagę definicję ochrony środowiska zawartą w ustawie o ochronie środowiska.  Zgodnie z art. 3 ust. 13 tej ustawy, przez ochronę środowiska rozumie się podjęcie lub zaniechanie działań, umożliwiające zachowanie lub przywracanie równowagi przyrodniczej. Ochrona ta polega w szczególności na:  

  • racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju,  
  • przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom,  
  • przywracaniu elementów przyrodniczych do stanu właściwego.

Przepisy ustawy o ochronie przyrody należą do przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Ochrona środowiska a ochrona przyrody

ELZBIETA ZEGLICKA

10.9.2012 13:28:25

Re: Ochrona środowiska a ochrona przyrody

BARDZO PROSZE O INTERWENCJE W SPRAWIE WYCINKI ZDROWYCH DRZEW NA MOIM OSIEDLU ZLOCIEN W KRAKOWIE TO SKANDAL NA TYCH DRZEWACH BYLY GNIAZDA PTAKOWI MIESZKALY SOWY .TA WYCINKA JEST ROBIONA .PRZEZ ZARZAD SPOLDZIELNI SNIESZKA BEZ POROZUMIENIA Z MIESZKANCAMI !!! RATUJCIE NASZA ZIELEN TO SA PIEKNE TOPOLE GALEZIE MAJA POOBCINANE NIKOMU NIE ZAGRAZAJA SA DALEKO OD BLOKOW I PARKINGOW !!! KOMU ONE PRZESZKADZAJA ??? CHYBA NASZEJ SPOLDZIELNI WSTYD MI ZA GLUPOTE NASZEJ SPOLDZIELNI SNIESZKA JEDYNIE W WAS RATUNEK OD GLUPOTY LUDZKIEJ !!! SERDECZNIE WAS POZDRAWIAM KOCHAM PRZYRODE I LONO NATURY. ZASMUCONA MIESZKANKA TEGO OSIEDLA ZLOCIEN W KRAKOWIE --ZOSTANIE NAM TYLKO BETON I HUTA KTORA NAS TRUJE Z POWAZANIEM ELZBIETA ZEGLICKA . BYLY PRACOWNIK TELEWIZJI KRAKOWSKIEJ .


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ