Odczytywanie zeznań przez stronę

Pytanie:

"Będę składać apelację od wyroku w sprawie cywilnej. Czy mogłabym zamiast zeznawać, odczytać z kartki swe zeznania na sali sądowej? Jestem osobą bardzo nerwową i boję się, że wskutek tego moje nieskładne odpowiedzi gmatwają sprawę. Zdarza mi się odpowiadać nie na temat a logiczne odpowiedzi znajduję dopiero po wyjściu z sali sądowej. "

Odpowiedź prawnika: Odczytywanie zeznań przez stronę

Taka sytuacja nie jest możliwa, ponieważ przyjmuje sie, iż strony składają zeznania ustnie i udzielają odpowiedzi na postawione pytania. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 1954 r. (OSN 1954, nr 4 poz. 93) odczytywanie przez stronę na rozprawie przygotowanych uprzednio na piśmie zeznań nie jest ich ustnym składaniem i oparcie ustaleń na uzyskanym w ten sposób materiale jest uchybieniem procesowym. Nie wynika jednak z tego, by strona w ogóle nie mogła się posługiwać pisemnymi notatkami (zwłaszcza gdy chodzi o kwestie bardziej szczegółowe). Jednak wypowiedzi ustne stron mogą ograniczyć się do powołania się na wcześniej złożone pisma procesowe, lecz istnieje wtedy ryzyko nieustalenia prawdy materialnej przez sąd. W razie współuczestnictwa jednolitego zaś (gdy występuje po stronie więcej niż jedna osoba) sąd może ograniczyć przesłuchanie stron do jednej tylko osoby. Taki wniosek złożony do sądu na rozprawie jest możliwy. Przy ponownym przesłuchaniu strony nie jest dopuszczalne ograniczenie tej czynności do postawienia wyłącznie pytania o potwierdzenie wcześniejszych zeznań. Strona jest zobowiązana do ponownego przedstawienia sądowi swoich spostrzeżeń co do faktów sprawy, które nie zostały jeszcze dostatecznie wyjaśnione w poprzednim przesłuchaniu. Tak więc możliwe jest zrobienie notatek i zabranie ich ze sobą na salę sądową, ale nie możliwe będzie ich odczytywanie zamiast składania osobistych wyjaśnień czy też zeznań.




Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika