Oddalenie apelacji a ponowny pozew o alimenty

Pytanie:

"Parę dni temu została odrzucona zarówno moja (o podwyższenie) jak i męża (o obniżenie) apelacja w sprawie wysokości alimentów. Dotyczyła ona zapadłego wyroku w tej sprawie w Sądzie Rejonowym, w początku sierpnia 2006 r. a obejmowała potrzeby dzieci w roku 2005. Czy wyrok sądu apelacyjnego w tej sprawie jest ostateczny? W jakim czasie od ogłoszenia wyroku w Sądzie Okręgowym mogę wystąpić o podwyższenie alimentów? Zaznaczam, że potrzeby dzieci od tamtego czasu wzrosły, zmieniły one szkoły, wyrosły, więcej jedzą, zdiagnozowane zostały też choroby, które przednio - przez Sąd Pierwszej Instancji - zostały określone jako błędy w żywieniu, a także wzrosła emerytura ich ojca. Nadmieniam też, że powyższe zmiany zaszły już we wrześniu 2006 r. Czy od tego czasu wolno mi wnosić o podwyższenie alimentów?"

Odpowiedź prawnika: Oddalenie apelacji a ponowny pozew o alimenty

Jak wynika ze wskazane terminu wydania wyroku przez sąd I instancji apelację zostały nie odrzucone (z przyczyn formalnych), lecz oddalone. Od wydanego przez sąd II instancji prawomocnego wyroku przysługuje skarga kasacyjna. Jednakże kodeks postępowania cywilnego przewiduje wyjątki od tej zasady, stwierdzające niedopuszczalność skargi kasacyjnej w określonych sprawy. Należą do nich m. in. alimenty. W procedurze cywilnej przewidziane jest oprócz powyższego skarga o stwierdzenie niezgodności orzeczenia z prawem oraz wznowienie postępowania. Z pytania nie wynika jednak, by spełnione były przesłanki do wszczęcia któregokolwiek z tych postępowań. 

Jak wskazuje opis sytuacji w poprzednim pozwie żądała Pani alimentów tylko za 2005 r. i żądanie to nie było rozszerzane. W związku z tym sprawę należy uznać za osądzoną co do alimentów za ten okres. Można więc wystąpić z żądaniem podwyższenia alimentów za okres od września 2006 r., kiedy to pojawiły się podstawy do wystąpienia z takim roszczeniem, tj. kiedy zwiększyły się potrzeby dzieci i możliwości zarobkowe zobowiązanego. Pozew może obejmować roszczenie o alimenty w podwyższonej kwocie na trzy lata wstecz, gdyż taki jest termin przedawnienia roszczeń o alimenty. Można więc żądać podwyższenia alimentów za okres od września 2006 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika