Odległość słupów oświetlenia ulicznego od drogi

Pytanie:

"Czy są jakieś przepisy regulujące ustawienie słupów oświetlenia ulicy? Na naszej sześciometrowej ulicy słupy stoją od 25 lat prawie po środku tj. 2 m od płotu. Czy nie jest tak, że powinny być postawione wzdłuż granicy ulicy, aby nie powodować utrudnienia komunikacji? Tym bardziej przy tak wąskiej uliczce?"

Odpowiedź prawnika: Odległość słupów oświetlenia ulicznego od drogi

Słupy oświetleniowe powinny być tak usytuowane, aby nie powodowały zagrożenia bezpieczeństwa ruchu i nie ograniczały widoczności. Słupy oświetleniowe oraz oprawy oświetleniowe powinny być umieszczone poza skrajnią drogi (wolna przestrzeń nad drogą). Odległość lica słupa oświetleniowego nie powinna być mniejsza niż:

 • 1,0 m - od krawędzi jezdni nie ograniczonej krawężnikami,
 • 0,5 m - od krawędzi pasa awaryjnego, pasa postojowego, utwardzonego pobocza lub opaski,
 • 1,0 m - od lica krawężnika na drodze klasy (ekspresowe) lub (główne ruchu przyśpieszonego),
 • 0,5 m - od lica krawężnika na drodze klasy (głównej) i drogach niższych klas.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • mgr inż. Józef Sz 2020-07-08 21:03:43

  Droga cherbatko, Obecnie Polska jest państwem które weszło w skład Unii Europejskiej i Polskę obowiązują Dyrektywy Unii Europejskiej. Jest pewien przepis który ja znam jako projektant. Oczywiście ty możesz wystąpić do sądu. Od 2005 roku obowiązuje prawo o zakazie podnoszenia ilości CO2 w Unii. Jest norma która mówi, że nie jest wolno oświetlać terenu oświetleniem poza terenem własnej działki, granicy działki. Czyli możesz oświetlać sobie wyłącznie teren swój ale nie teren sąsiada. Ten aspekt powinien poruszyć kolega Projektant instalacji elektrycznych i oświetlenia. Mogę na koszt kolegi wystawić opinię techniczna i z ta opinią może kolega udać się do sądu w celu dokonania zmiany projektu oświetlenia sąsiadam. Pozdrawiam

 • Do ojca Krystiana 2018-06-25 12:16:53

  Do Krystiana S. Ojciec - właśnie dobrze, że ludzie tu piszą.

 • Krystian S 2018-05-23 20:22:45

  Prosze tu nie uprawiać prywaty. Proszę sie zglośić do projektanta.

 • Ślepowron 2016-09-23 21:50:40

  Szanowni Państwo tu i teraz przywołuje wszystkich mieszkańców LEGIONOWA ko Warszawy oraz ciemnogród z ZTM Warszawa, W Legionowie na przystanku ZTM 02 ZEGRZYŃSKA są ustawione trzy słupy oświetleniowe w odległości 15 cm od lica krawężnika na drodze głównej dosłownie .Przynajmniej raz w tygodniu autobus ZTM łamie na nich lusterko. Mimo licznych monitów ZTM -wcy dobrze wysypiają się na przystankach ZTM w nowych zakupionych samochodach nadzoru.

 • cherbatka 2014-06-01 16:21:35

  W sąsiedztwie mojego domu wybudowano halę sportową . Parking znajduje sie 4 m od budynku , a 3 metry od budynku postawiono lampy oświetleniowe , które bardzo świecą w okna . Ile metrów od budynku mieszkalnego mogą być stawiane takie słupy oświetleniowe ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika