Odległości w prawie budowlanym

Pytanie:

"Sąsiedni budynek jednorodzinny w moim przekonaniu nie ma zachowanej odległości od granic sąsiednich działek. Czy jeśli w pozwoleniu budowlanym jest określona odległość to dotyczy ona odległości od ścian budynku? Czy balkony i okapy mogą "wisieć" nad przepisową odległością? Czy powołane w prawie budowlanym odległości między budynkiem a granicą sąsiedniej działki, dotyczą ścian budynku czy wszelkich części wystających z budynku, które winny się zamykać w pojęciu "budynek"?"

Odpowiedź prawnika: Odległości w prawie budowlanym

Zgodnie z § 12 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r. Nr 75, poz. 690 ze zm.), budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:

  1. 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,

  2. 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

Odległość od granicy, o której mowa w pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.

Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:

  • wynika to z ustaleÅ„ miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo

  • nie jest możliwe zachowanie odlegÅ‚oÅ›ci, o której mowa w pkt 2, ze wzglÄ™du na rozmiary dziaÅ‚ki.

Jeżeli na sąsiedniej działce:

  • w odlegÅ‚oÅ›ci od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze Å›cianÄ… bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzjÄ™ o pozwoleniu na budowÄ™ tak usytuowanego budynku, dopuszcza siÄ™ sytuowanie Å›ciany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odlegÅ‚oÅ›ci od tej granicy, chyba że przepisy odrÄ™bne stanowiÄ… inaczej,

  • bezpoÅ›rednio przy granicy istnieje budynek ze Å›cianÄ… bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzjÄ™ o pozwoleniu na budowÄ™ tak usytuowanego budynku, dopuszcza siÄ™ sytuowanie Å›ciany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpoÅ›rednio przy tej granicy, przylegajÄ…cej do istniejÄ…cej Å›ciany, chyba że przepisy odrÄ™bne stanowiÄ… inaczej.

Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać odległości od granicy działki budowlanej o więcej niż 0,8 m, natomiast części budynku, takie jak balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy - o więcej niż 1,3 m.

Odległości, o których mowa powyżej, nie odnoszą się do podziemnych części budynku znajdujących się całkowicie poniżej poziomu terenu.

Budynek inwentarski, budynek gospodarczy ze ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi nie mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego albo budynku użyteczności publicznej, dla których wydano decyzję o pozwoleniu na budowę na sąsiedniej działce.

Jak wynika z powyższego gzymsy, okapy, daszki, tarasy, galeria, balkony itd. nie stanowią ściany budynku, a w związku z tym odległość nie jest mierzona od poziomu niniejszych części budynku. Ustawodawca jednak zastrzega, że nie mogą one (części budynku) pomniejszać ustawowej odległości o wyraźnie wskazane wielkości, o których mowa powyżej. Odległość od granicy mierzy się, więc, w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika