Odliczenie VAT z SAD

Pytanie:

"W styczniu 2007 r. firma, na podstawie dokumentu celnego SAD zapłaciła cło i VAT od importu. Okazało się jednak, że agent celny popełnił błąd, kwota obliczonego cła i podatku wykazanego w SAD jest za mała. Firma dopłaciła cło i podatek w marcu. W marcu otrzymaliśmy decyzję z urzędu celnego o zwiększeniu należności celnych. Kiedy i na podstawie jakiego dokumentu możemy wykazać różnicę tego VAT jako naliczony w deklaracji VAT-7? Czy sporządzona będzie również korekta SAD?"

Odpowiedź prawnika: Odliczenie VAT z SAD

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), kwotę podatku naliczonego stanowi w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Zarówno jednak ustawa o podatku od towarów i usług, jak i Prawo celne nie definiują pojęcia „dokument celny”. Należy więc przyjąć, iż wydawane przez organ celny decyzje celne lub zawiadomienia o powstaniu obowiązku podatkowego mogą być uznane za dokumenty celne. Brak jest bowiem podstaw, aby organy podatkowe przyjęły własną wykładnię dla tego terminu.

Mając zatem na uwadze treść art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w kwocie wynikającej z decyzji urzędu celnego (bez konieczności korygowania SAD). Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (por. wyrok wydany 11 maja 2005 r. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, sygn. III SA/Wa 280/05, który chroni importerów przed kwestionowaniem przez organy podatkowe prawa do odliczenia VAT wyłącznie na podstawie decyzji celnych zmieniających wartość towaru).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika