Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Odpowiedź na zadane pytanie zależna będzie od tego czy rzeczywiście w aktach sprawy znajduje się potwierdzenie okoliczności, że jest Pan pełnomocnikiem pozwanej (żony). Otóż, udzielenie pełnomocnictwa w postępowaniu cywilnym może nastąpić bądź to w formie pisemnej (dokument jest załączany do akt sprawy) bądź w formie ustnej (podczas posiedzenia sadu, strona może złożyć oświadczenie o ustanowieniu pełnomocnika - oświadczenie musi zostać wciągnięte do protokołu).
Nadto przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wyróżniają trzy rodzaje pełnomocnictwa procesowego:
- pełnomocnictwo ogólne
- pełnomocnictwo do prowadzenia poszczególnych spraw
- bądź pełnomocnictwo do dokonania określonej czynności.
W związku z powyższym, jeżeli w sprawie nie zostało złożone pełnomocnictwo ogólne (nie ma dokumentu bądź wzmianki w protokole o ustanowieniu pełnomocnika), sąd mógł domagać się doręczenia pełnomocnictwa i nie uzupełnienie braku formalnego w terminie spowodowało zwrot pisma procesowego. Takie działanie sądu było więc prawidłowe.
Sąd mógł także uznać pełnomocnictwo załączone do zarzutów za pełnomocnictwo do poszczególnej czynności - złożenia zarzutów w sądzie. Takie rozstrzygnięcie niniejszej sprawy będzie zależne od tego jaki dokument (dokument o jakiej treści) został załączony do zarzutów od nakazu zapłaty.
Jeśli natomiast pełnomocnictwo zostało złożone w sposób prawidłowy, sąd nie powinien wzywać Pana do przedłożenia dokumentu pełnomocnictwa.
Jeśli więc w niniejszej sprawie nie złożył Pan w określonym terminie pełnomocnictwa i nie było go w aktach sprawy, powinien Pan wraz z pełnomocnictwem wystosować do sądu wniosek o przywrócenie terminu do złożenia pełnomocnictwa. Wniosek winien być należycie uzasadniony - tylko w takim przypadku sąd może przywrócić termin.
Jeśli natomiast pełnomocnictwo było złożone w aktach sprawy prawidłowo i było to pełnomocnictwo ogólne i wyłącznie przez przeoczenie sąd nie doręczył Panu uzasadnienia orzeczenia przysługuje Panu zażalenie na postanowienie o odrzuceniu wniosku o uzasadnienie orzeczenia i doręczenie uzasadnienia wraz z orzeczeniem.
Niestety, jak wynika z opisu sytuacji, bez przywrócenia terminu do złożenia prawidłowo wniosku o uzasadnienie bądź uwzględnienia zażalenia na postanowienie o odrzuceniu tego wniosku, nie będzie możliwe odwoływanie się od orzeczenia. Upłynęły już bowiem wszelkie terminy do złożenia apelacji od orzeczenia sądu.