Odmowa złożenia ślubowania przez radnego
Pytanie:
"Dostałem zaproszenie na sesję rady miejskiej, na której mam złożyć ślubowanie przed wykonywaniem mandatu radnego. Czy do czasu złożenia ślubowania jestem już de facto radnym, ale bez prawa wykonywania mandatu? Czy do czasu złożenia ślubowania przysługuje mi dieta radnego? Jeśli odmówię złożenia ślubowania celem wykonywania mandatu radnego w związku z brakiem wcześniejszego doręczenia mojej osobie na wyznaczoną sesję całości materiałów koniecznych do wzięcia udziału nad głosowaniem wszystkich uchwał wyznaczonych na ten dzień sesji, to czy rada miejska w drodze uchwały może stwierdzić wygaśnięcie mojego mandatu w związku z tym że odmówiłem ślubowania?"
Odpowiedź prawnika: Odmowa złożenia ślubowania przez radnego
Złożenie ślubowania jest warunkiem objęcia mandatu. Przed jego objęciem dana osoba ma status radnego niezaprzysiężonego. Jeśli taki radny brałby udział w głosowaniu, a bez jego głosu nie byłoby wymaganego kworum, to uchwała taka będzie nieważna. Prawo do diety przysługuje dopiero po dniu złożenia ślubowania. Odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzeczenie się mandatu. Za odmowę uważa się nie tylko wyraźne oświadczenie radnego. Taka odmowa może być też wyrażona w sposób dorozumiany. Za odmowę poczytać zachowanie radnego, który nie zjawia się na pierwszej ani na kolejnych sesjach rady i nie usprawiedliwia swej absencji. Z drugiej strony, jeśli rada gminy uzyska informację, że podane przez radnego przyczyny nieobecności (np. choroba) nie istnieją, to może uznać, ze radny odmawia złożenia ślubowania i zrzeka się mandatu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?