Bony a przychód pracownika

Pytanie:

"Jeśli pracownik przebywa cały miesiąc na urlopie wychowawczym i nie ma żadnego przychodu poza tym, że dajemy mu bony na 400 zł - to czy naliczamy ulgę podatkową przy liczeniu podatku od tych bonów. I drugie pytanie: czy ten podatek od bonów pracownik powinien wpłacić do firmy, bo podatek na PIT-4 przekazuje do urzędu skarbowego firma, ale z dochodu pracownika. Czy podatek można zapłacić z funduszu socjalnego?"

Odpowiedź prawnika: Bony a przychód pracownika

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

W myśl wyżej cytowanych przepisów otrzymane od pracodawcy przez pracownika bony towarowe nie są rzeczowymi świadczeniami przedmiotowo zwolnionymi z opodatkowania. Wartość bonów towarowych stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy.

Następstwem zakwalifikowania wartości bonów towarowych do opodatkowanego źródła przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy w sposób określony dla ww. źródła przychodu. Tryb poboru zaliczek na podatek dochodowy przez płatnika, o którym mowa w art. 31 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od wartości przekazanych pracownikom bonów towarowych, które zgodnie z art. 12 ust. 1 zakwalifikowano do składników wynagrodzenia pracownika w miesiącu ich otrzymania, określono w art. 32 oraz art. 38 ust. 1 ww. ustawy. Jak z powyższego wynika, od przekazanych pracownikom bonów towarowych należy potrącić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jeżeli pracownik nie osiąga innego przychodu, poza otrzymanymi bonami, nie ma możliwości potrącenia podatku z bonu. W takim przypadku pracownik powinien wpłacić pracodawcy kwotę podatku, którą ten odprowadzi do urzędu skarbowego. Nie ma możliwości, aby podatek obliczony od wartości otrzymanych bonów towarowych pracownik samodzielnie wpłacał  do kasy urzędu skarbowego, czy też aby podatek był opłacony dodatkowo z funduszu socjalnego (tak: postanowienie Urzędu Skarbowego w Słupsku w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18 marca 2005 r., sygn. PII/423-2/05).

Nie jest wiadomym, o naliczaniu jakiej ulgi jest mowa w treści pytania. Ponieważ jednak bony będą traktowane jak przychód ze stosunku pracy, stosuje się do nich te same zasady co do innych przychodów ze stosunku pracy.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika