Odpisy pozwu i załączników
Pytanie:
"Składam do sądu pozew i załączniki, którymi są oryginalne dokumenty. Czy odpis pozwu i załączników dostarczanych stronie przeciwnej musi być potwierdzony za zgodność z oryginałem przez notariusza, czy wystarczy zwykła kserokopia?"
Odpowiedź prawnika: Odpisy pozwu i załączników
Do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie przewidują żadnej definicji odpisu, dlatego należy uwzględnić rozumienie potoczne. Odpis może więc być więc sporządzony metodą tradycyjną, która polega na przepisaniu oryginału ręcznie albo mechanicznie (maszynowo) albo napisaniu przez kalkę. Obecnie jednak najczęstszym sposobem jest kserokopia. Wymóg potwierdzenia odpisu za zgodność z oryginałem jest przewidziany w odniesieniu do sytuacji szczególnych np. pełnomocnictwa: Pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Adwokat i radca prawny, a także rzecznik patentowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa. Sąd może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.
W orzecznictwie pojawił się co prawda pogląd o konieczności poświadczenia przez stronę, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika za zgodność z oryginałem odpisu pozwu, jednakże jest ono krytykowane przez doktrynę; odmienna od wskazanego poglądu Sądu Najwyższego (orzeczenie SN z dnia 27 sierpnia 1998 r., sygnatura III CZ 107/98, opublikowane w OSNC 1999, nr 3, poz. 52) jest również praktyka sądowa. Dlatego należy stwierdzić, iż odpisy pozwu i załączników nie wymagają poświadczenia ich zgodności z oryginałem przez notariusza. Należy dodatkowo pamiętać, iż odpisy powinny być dołączone w ilości odpowiadającej liczbie osób uczestniczących w sprawie. Brak odpowiedniej ilości odpisów jest brakiem formalnym pisma procesowego (w tym wypadku pozwu) i powoduje wezwanie strony przez przewodniczącego sądu do uzupełnienia braku w ciągu tygodnia. Jeżeli brak ten nie zostałby uzupełniony nastąpi zwrot pozwu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?