Odpowiedź na apelację
Pytanie:
"Do kiedy przed wyznaczonym terminem rozprawy apelacyjnej należy złożyć (ile dni naprzód) ewentualne nowe wnioski i dokumenty, aby sąd je uwzględnił na posiedzeniu w sprawie? Czy do sądu apelacyjnego takie wnioski trzeba składać tylko i wyłącznie za pośrednictwem adwokata, czy można je wysłać np. pocztą samemu będąc stroną w sprawie. Co można zrobić, jeżeli np mój adwokat nie zdążył (np. w wypadku choroby) dostarczyć (wysłać) stosownych dokumentów i wniosków dowodowych w przedmiotowej sprawie do momentu posiedzenia sądu. "
Odpowiedź prawnika: Odpowiedź na apelację
Strona, która nie chce zaskarżać wydanego wyroku nie wnosi apelacji. Jeżeli apelacja zostanie wniesiona przez stronę przeciwną, można wnieść odpowiedź na apelację. Zgodnie z przepisami kpc, w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia apelacji można wnieść odpowiedź na apelację wprost do sądu drugiej instancji. Przywrócenie tego terminu nie jest możliwe, a zarazem konieczne, gdyż strona może podnieść zarzuty również na rozprawie apelacyjnej. W odpowiedzi na apelację, strona może zgłosić wniosek o oddalenie lub o odrzucenie apelacji oraz o przyznanie jej kosztów postępowania apelacyjnego. Ponadto może, oczywiście, zwalczać zarzuty i argumenty podniesione przez skarżącego w apelacji, jak również m.in. zarzuty co do zakresu zaskarżenia czy dopuszczalności apelacji. Zgodnie z orzecznictwem, w odpowiedzi na apelację (jak również w apelacji) można powoływać nowe fakty i dowody, pod warunkiem wykazania, że nie mogło się z nich skorzystać w postępowaniu przed sądem I instancji. Oprócz tego strony mogą kierować do sądu wszelkie pisma procesowe. Apelacja, jak również odpowiedź na apelację i inne pisma nie muszą być sporządzone przez adwokata, czy też radcę prawego. Jeżeli odpowiedź na apelację nie została wniesiona, a strona nie stawiła się na rozprawie i nie zgłosiła tych zarzutów, zostanie wydany wyrok. Mocodawca, czyli osoba udzielająca pełnomocnictwa może również brać udział w rozprawie, także sama. Ponadto, mocodawca stawający jednocześnie z pełnomocnikiem może niezwłocznie prostować lub odwoływać oświadczenia pełnomocnika. Sąd w zasadzie powinien uwzględnić wszelkie pisma, które zostały doręczone przed rozprawą. Termin wysłania zależy od tego jaki rodzaj przesyłki (ze względu na czas doręczenia) wybierzemy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?