Odpowiedź na pismo procesowe

Pytanie:

"Czy po wniesieniu sprzeciwu do nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, pozwany jest zobowiązany do odpowiedzi na pismo procesowe powoda, czy taką odpowiedź może udzielić w dniu rozprawy? Czy obowiązują tutaj jakieś terminy?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedź na pismo procesowe

Wniesienie sprzeciwu powoduje utratę mocy nakazu zapłaty i rozpatrywanie sprawy w drodze właściwego dla niej rodzaju postępowania. Stąd też wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty wywołuje konieczność stosowania w rozpatrywanej sprawie właściwych dla jej rodzaju przepisów procesowych, a wobec tego konieczność wyznaczenia rozprawy celem jej rozstrzygnięcia. Po wniesieniu sprzeciwu przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu. Sam sprzeciw od nakazu zapłaty stanowi odpowiedź na pozew, którym jest pismo procesowe skierowane wcześniej przez powoda, czyli wniosek o wydanie nakazu zapłaty. Nie jest więc wymagane kierowanie dodatkowego pisma jako odpowiedź na pozew. Termin wniesienia sprzeciwu jest w tym przypadku jednocześnie terminem odpowiedzi na pozew.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika