Odpowiedzialność karna za fałszywe zeznania

Pytanie:

"W nawiązaniu do pytania z dnia 08.05.2006 r. dotyczącego odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania informuję, że podnoszone przez pozwanych zarzuty dotyczą zeznań powódki składanych w trybie art. 304 kpc, tj. po pouczeniu zeznającego przez sąd o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, ale bez odbierania przyrzeczenia. Z treści udzielonej przez Państwa odpowiedzi wynika, że warunkiem odpowiedzialności jest złożenie przyrzeczenia i uprzedzenie o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Wedle wcześniejszych informacji uzyskiwanych od Państwa sądziłem, że wystarczy wyłącznie uprzedzenie zeznającego o odpowiedzialności karnej przez sędziego przed przyjęciem od niego zeznań. Jaki jest ostatecznie warunek odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań - uprzedzenie o takiej odpowiedzialności, czy uprzedzenie i odebranie przyrzeczenia? Jeśli obowiązuje ta druga wersja, to co z zeznaniami osób skazanych wcześniej za składanie fałszywych zeznań, które są z urzędu wyłączone z możliwości składania przyrzeczenia?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność karna za fałszywe zeznania

Należy uznać, że treść art. 233 kodeksu karnego nie pozostawia żadnych wątpliwości co do intencji ustawodawcy. Przepis ten przewiduje, że kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie. Treść powołanego wyżej przepisu wyraźnie wskazuje, że przesłanką odpowiedzialności karnej określonej osoby za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w postępowaniu sądowym jest to, aby przyjmujący zeznanie pouczył zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie LUB odebrał od niego przyrzeczenie. Wystarczające będzie zatem samo pouczenie, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby było ono połączone z odebraniem przyrzeczenia. W odniesieniu jednak do zeznawania w postępowaniu cywilnym w charakterze strony zasadą jest, że sąd dokonuje obu czynności w razie powtórnego przesłuchania stąd spójnik i występujący we wcześniejszej odpowiedzi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika