Odpowiedzialność kontrahenta za niezapłacony VAT

Pytanie:

"Firma A dostała fakturę od firmy B. Firma A zapłaciła tą fakturę z VAT do B. B nie odprowadziło VAT i podatku od tej zapłaconej faktury. Czy firma A odpowiada za niezapłacony podatek i VAT przez firmę B? Firma B ma fakturę od A, a firma C ma fakturę od firmy B. Firmy A i B odprowadziły VAT i podatek, a firma C nie. Czy wtedy firma A lub B odpowiada za C czy obie równorzędnie?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność kontrahenta za niezapłacony VAT

Nie, w obu powyższych przypadkach jedynym odpowiedzialnym za nieodprowadzenie podatku jest firma, która nie reguluje podatku (w pierwszym przypadku – firma B, w drugim przypadku – firma C). Przepisy prawa podatkowego nie przewidują żadnej formy odpowiedzialności za nieodprowadzenie podatku przez wystawiającego fakturę. Dotyczy to zarówno skutków na gruncie VAT (zakładając, że otrzymane faktury dokumentują czynności, które rzeczywiście doszły do skutku – faktury takie stanowią podstawę do odliczenia podatku przez odpowiednio – firmę A w pierwszym przykładzie oraz firmę B i C w przykładzie drugim), jak i na gruncie przepisów o odpowiedzialności za zaległości podatkowe osób trzecich.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • basia 2016-02-24 10:26:09

    Witam , wystawilam f-re VAT za wykonana usługę, kontrahent mial termin zaplaty 14 dni. termin dawno minoł a kontahent nie uregulował naleznosci za uslugę , jak rowniez nie zaolacił podatku vat. jakie konsekwencje ma firma wystawiająca f-rę i nie odprowdzony podatek VAT?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika