Odpowiedzialność majątkowa poręczyciela wekslowego

Pytanie:

"Wraz z żoną poręczyliśmy weksel stanowiący zabezpieczenie kredytu zaciągniętego przez spółkę z o.o. Czy w przypadku ogłoszenia upadłości tej spółki nasze poręczenie wekslowe może stanowić przyczynę przeprowadzenia egzekucji z naszego majątku? Czy też zobowiązanie kredytowe spółki musi być zgłoszone do masy upadłościowej i tylko w ten sposób wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność majątkowa poręczyciela wekslowego

Zgodnie z art. 150 § 1 Prawa upadłościowego, każdy wierzyciel, który chce uczestniczyć w czynnościach postępowania upadłościowego, winien zgłosić w oznaczonym terminie swą wierzytelność sędziowi - komisarzowi. Na podstawie dokonanych zgłoszeń, syndyk sporządza listę wierzytelności. Aby więc dochodzić roszczeń w postępowaniu upadłościowym, należy swą wierzytelność zgłosić.
Poręczenie wekslowe jest zobowiązaniem niezależnym od zobowiązania osoby poręczonego. Jest więc zabezpieczeniem niezwykle surowym, lecz z drugiej strony niezwykle skutecznym i korzystnym dla wierzyciela. Sam fakt ogłoszenia upadłości dłużnika wekslowego (w analizowanym przypadku - spółki z o.o.) w niczym nie zmienia sytuacji prawnej poręczycieli wekslowych. Wręcz przeciwnie. Zgodnie bowiem z art. 43 Prawa wekslowego, posiadacz wekslu może wykonywać zwrotne poszukiwanie przeciwko indosantom, wystawcy tudzież innym dłużnikom wekslowym, jeżeli otwarto postępowanie układowe albo jeżeli ogłoszono upadłość trasata bez względu, czy weksel przyjął, czy też nie. Ponadto, na mocy art. 44 Prawa wekslowego w przypadku otwarcia postępowania układowego albo ogłoszenia upadłości trasata, posiadacz weksla może wykonywać zwrotne poszukiwanie weksla już na podstawie samego orzeczenia stanowiącego podstawę otwarcia postępowania układowego albo ogłoszenia upadłości.
Należy w tym miejscu przypomnieć, iż trasatem jest główny dłużnik wekslowy, który został przez wystawcę weksla trasowanego zobowiązany do zapłaty. Natomiast zwrotne poszukiwanie polega na kierowaniu roszczeń przeciwko wszystkim dłużnikom wekslowym (także przeciwko poręczycielom) w sytuacji niemożności uzyskania kwoty wekslowej od dłużnika głównego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • irek 2016-02-04 15:55:59

    No dobrze, ale nie każdy weksel jest wekslem trasowanym. Co w przypadku weksla nietraowanego?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika