Odpowiedzialność pełnomocnika

Pytanie:

"Mocodawca właścicielka firmy ustanowiła pełnomocnika w osobie swojego męża, który w oparciu o pełnomocnictwo ogólne miał umocowanie w banku i kierował w jej imieniu firmą. Do mnie zwróciła się ta firma, bym pomógł jej nawiązać współpracę z firmą w Rosji lub Białorusi, czym się zajmowałem profesjonalnie. W związku z tym poprosiłem o pełnomocnictwo ogólne do reprezentowania tej firmy, i które mi przesłano (mieszkam ok. 400 km od tej firmy). W kraju w oparciu o to pełnomocnictwo nie wykonałem żadnej czynności na rzecz tej firmy i nie miałem umocowania w żadnym banku obsługującym tą firmę. Mąż właścicielki jako pełnomocnik podpisał umowę z Klientem krajowym na dostawę towaru na warunkach przedpłaty, ale towaru nie dostarczył, a kwota zaliczki przekazana na ich konto bankowe nie została zwrócona, ani przez właścicielkę, ani przez jej męża-pełnomocnika. Klient dowiedział się, że byłem pełnomocnikiem tej firmy i domaga się ode mnie zwrotu tej zaliczki, motywując to, że byłem pełnomocnikiem tej firmy. Jaka jest moja sytuacja prawna?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność pełnomocnika

Udzielenie określonej osobie pełnomocnictwa oznacza, ze osoba ta - pełnomocnik - może dokonywać czynności prawnej w imieniu i na rzecz mocodawcy. Zawarta przez pełnomocnika czynność prawna wywiera skutki bezpośrednio w sytuacji prawnej mocodawcy, to po jego stronie, a po stronie pełnomocnika, tworzy określone prawa i obowiązki - do wykonania umowy, do zapłaty itp.

Pełnomocnik ponosi odpowiedzialność tylko w szczególnych sytuacjach. Zgodnie z art. 103 i 104 kodeksu cywilnego, jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

Jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania.

Z opisu sytuacji wynika, że brak jest podstaw do przyjęcia, iż miałby Pan odpowiadać za niewykonanie umowy przez mocodawcę.

Pełnomocnictwo. Kiedy możemy ustanowić i działać przez pełnomocnika?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika