Odpowiedzialność spółki za wcześniejsze długi

Pytanie:

"Czy spółka jawna przyjmująca do siebie osobę fizyczną na której ciążą długi powstałe przed jej przystąpieniem do spółki ponosi odpowiedzialność za te zobowiązania? "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność spółki za wcześniejsze długi

Odpowiedź na pytanie zależy od stwierdzenia, czy osoba fizyczna przystępująca do spółki jest przedsiębiorcą jednoosobowym, który wnosi do spółki swoje przedsiębiorstwo jako wkład, czy też przedsiębiorcą nie jest. Jeśli przystępujący wspólnik nie jest przedsiębiorcą i nie wnosi do spółki przedsiębiorstwa jako wkładu, spółka nie odpowiada za zobowiązania tej osoby, jako że nie są to zobowiązania spółki i stanowią "prywatny" dług tego wspólnika. Natomiast osoba przystępująca do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia. Co do rozkładu odpowiedzialności w przypadku przystąpienia do spółki przedsiębiorcy jednoosobowego, który wnosi przedsiębiorstwo jako wkład do spółki, to należy stwierdzić, że ten, kto zawiera umowę spółki z przedsiębiorcą jednoosobowym (czyli wspólnik, a nie spółka), ponosi odpowiedzialność za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa (czyli nie odpowiada za długi "prywatne", nie powstałe przy prowadzeniu działalności gospodarczej) przed dniem utworzenia spółki (przystąpienia do spółki). Warunkiem odpowiedzialności pozostałych wspólników, w razie zawarcia umowy spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, jest kontynuowanie przez spółkę działalności gospodarczej przedsiębiorcy jednoosobowego.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika