Odpowiedzialność za długi spółdzielni

Pytanie:

"Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w budynku wielorodzinnym i jestem w związku z tym członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Wiadomo, że z pewnymi usługodawcami rozlicza się spółdzielnia, a nie ja bezpośrednio (opłata za wywóz śmieci, opłata za ogrzewanie itp). Ja tylko płacę czynsz. Spółdzielnia ma spore problemy finansowe, spore długi wobec np. gazowni. Co takie firmy mogą zrobić, prócz np. odcięcia gazu? Mogą skierować sprawę do sądu o zapłatę faktury. Ale spółdzielnia nie będzie i tak miała pieniędzy na zapłatę. I tu przechodzę do sedna - co może wtedy zrobić komornik? Do jakiego stopnia ja odpowiadam swoim majątkiem (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) za długi spółdzielni? W końcu właścicielem budynku jest spółdzielnia. Czy ktoś może mi w takim razie odebrać to mieszkanie? Słyszałem, że w takich sytuacjach, wierzyciele mogą zgłosić wniosek do sądu o upadłość spółdzielni. Załóżmy, że sąd ogłosi coś takiego. Co wtedy z moim prawem do lokalu? Czy ja będę odpowiadał za długi spółdzielni? Czy to prawda, że w przypadku zgłoszenia przez wierzycieli wniosku o ogłoszenie upadłości spółdzielni mieszkańcy ze spółdzielczym własnościowym prawem dostają od sądu wyodrębnienie własności, później zakładają wspólnotę mieszkaniową, a długi spółdzielni idą w zapomnienie, tzn. wspólnota podpisuje nową umowę np. z gazownią a długi nieistniejącej spółdzielni są nie do ściągnięcia?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi spółdzielni

Członek spółdzielni odpowiada za zobowiązania spółdzielni do wysokości wniesionego wkładu do spółdzielni (do wartości udziału). Oznacza to, że jeżeli członek spółdzielni wniósł swój wkład w całości, nie jest już zobowiązany - w razie powstania jakichkolwiek zobowiązań spółdzielni - do ponoszenia dodatkowych opłat na rzecz spółdzielni. Tak więc np. gdy spółdzielnia zalega z płatnościami wobec gazowni, a członek spółdzielni uiścił całość swego wkładu (budowlanego - w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), członek spółdzielni nie będzie odpowiadał za zobowiązania spółdzielni wobec gazowni, a gazownia nie ma prawa domagać się od takiego członka dodatkowej wpłaty. W przypadku spółdzielni mieszkaniowych, członkowie spółdzielni są dodatkowo chronieni. Zgodnie bowiem z art. 1718 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego. Natomiast w wypadku nabycia budynku lub udziału w budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Irmina 2011-12-01 20:05:08

    Czy spółdzielnia może żądać od członka spółdzielni podpisania zobowiązania, które skutkuje wpisem w Ks / zobowiąznie dotyczy zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie termoizolacji budynku/


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika