Odpowiedzialność za nieujawnienie służebności

Pytanie:

"Zakupiłem nieruchomość jednakże okazało się, iż w księdze wieczystej nie ujawniono służebności. Sprzedający dostał nieruchomość w darowiźnie, a służebność jest opisana w akcie darowizny, lecz nie w KW. Jakie są konsekwencje, odpowiedzialność za nie ujawnienie w KW służebności? Kto ponosi za taki stan odpowiedzialność? Proszę o podanie przepisów."

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za nieujawnienie służebności

W opisywanym przypadku nabywcę chroni instytucja rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Ustanawia ją art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, zgodnie z którym w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Istotą rękojmi jest wyłączenie zasady, że nikt nie może przenieść więcej praw niż posiada. Tak więc, na skutek rozporządzenia chronionego rękojmią rzeczywiste prawo, które jednak nie było ujawnione w księdze wieczystej wygasa albo zostaje ograniczone lub dotknięte w inny sposób w takim zakresie, w jakim koliduje z prawem nabytym według stanu prawnego ujawnionego w księdze.  Natomiast, zgodnie z art. 35 ustawy o księgach wieczystych i hipotece jeżeli osoba trzecia doznała szkody na skutek nie ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej, właściciel ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niewykonania obowiązku dokonania wpisu bądź na skutek opieszałości w jego wykonaniu. Jednakże ochrona z art. 35 nie dotyczy nabywcy, który jest już chroniony rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • B.JANIK 2011-12-27 10:50:34

    W AKCIE NOTARIALNYM NABYCIA NIERUCHOMOŚCI W GRUDNIU 2003R. NIE ZAPISANO OBCIĄŻENIA NIERUCHOMOŚCI SŁUŻEBNOŚCIĄ W POSTACI PRAWA PRZEJAZDU PRZE BRAMĘ W KAMIENICY NA WSPÓLNE DLA TRZECH KAMIENIC PODWÓRZE. TYM SAMYM PRAWA TE NIE ZOSTAŁY UJĘTE W NOWYCH KSIĘGACH WIECZYSTYCH. WE WCZEŚNIEJSZYCG KW PRAWA TE SĄ UJĘTE. CZY NOWY NABYWCA NIERUCHOMOŚCI OBCIĄŻONEJ SŁUŻEBNOŚCIĄ Z DAWNYCH KSIĄG WIECZ. NABYŁ JE WDOBREJ WIERZE NIE ZNAJĄC OBCIĄŻENIA JEST CHRONIONY I WŁAŚCICIELE NIER. UPRAWNIONYCH DO KORZYSTANIA ZE SŁUŻEBNOŚCI NIE MOGĄ JUŻ ODZYSKAĆ TEGO PRAWA? JAKĄ MOC MA DLA WAŻNOŚCI SŁUŻEBNOŚCI DLA 3-GO WSPÓŁWŁAŚCICIELA PODWÓRZA NA PRAWA USTALONE MIĘDZY POZOSTAŁYMI DWOMA A DOT.TEŻ PRAW I OBOWIĄZKÓW 3-GO WSPÓŁWŁAŚCICIELA?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika