Odroczenie rozprawy
Pytanie:
"Mam sprawę o podwyższenie alimentów. Nie mogę stawić się w sądzie w wyznaczonym dniu. Jakie dokumenty lub pisma muszę przedstawić, aby sprawa nie odbyła się w wyznaczonym terminie bez mojego udziału?"
Odpowiedź prawnika: Odroczenie rozprawy
Odroczenie rozprawy następuje z urzędu, jeżeli nieobecność wzywanego podmiotu spowodowana została przyczynami, których powstanie nie zależy od zachowania się tego podmiotu, a więc nieprawidłowością doręczenia, nadzwyczajnym wydarzeniem lub nie dającą się przezwyciężyć przeszkodą.
Nieobecność strony, której prawidłowo zostało doręczone wezwanie, uzasadnia odroczenie rozprawy, jeżeli będzie można uznać, że była ona spowodowana nadzwyczajnym wydarzeniem, np. zerwanie mostu, katastrofa kolejowa, zamieć, śmierć osoby bliskiej, lub nie dającą się przezwyciężyć przeszkodą, np. przerwą w komunikacji, chorobą (potwierdzoną zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy).
Rozpoznanie sprawy i wydanie wyroku w nieobecności wnioskodawcy, który przed tym terminem wykazał zaświadczeniem lekarskim niemożność stawienia się w sądzie i wnosił o odroczenie rozprawy, powoduje nieważność postępowania z powodu pozbawienia strony możności obrony jej praw. Może to być jakiekolwiek zaświadczenie lekarskie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?