Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności

Pytanie klienta:

""Na podstawie art. 75 par. 1 kodeksu karnego postanowieniem sądu zarządzono wobec mnie wykonanie kary jednego roku pozbawienia wolności orzeczonej prawomocnie przez sąd rejonowy za występek z art. 207 par. 1 kk i art. 157 par. 2 kk w zw. z art. 11 par. 2 kk. Podstawa wydania tego postanowienia (art. 75 par. 1 kk) nie budzi żadnych wątpliwości. Jakie są znane uzasadnienia podawane we wnioskach o odroczenie wykonania kary j.w., które w konsekwencji są skuteczną podstawą do uznania wniosku jako zasadnego i wydania postanowienia o odroczeniu wykonania kary. Czy są znane praktyczne skuteczne przykłady?""

Odpowiedź prawnika:

Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do 6 miesięcy, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, a także w razie tzw. przeludnienia zakładów karnych, tj. sytuacji, gdy na jednego więżnia powierzchnia celi jest mniejsza niż 3 metry kwadratowe. Za zbyt ciężkie skutki, które pociągnęłoby osadzenie skazanego w zakładzie karnym należy uznać np. trudną sytuacje materialną rodziny skazanego, w której jedynym zywicielem rodziny jest skazany. Przestrzegamy jednakże przed dowolnym określaniem przyczyn odroczenia odbywania kary w zakładzie karnym, gdyz odroczenie to udzielane jest na czas 6 miesięcy, jednak w razie ustania przyczyny odwołania przed upływem tego terminu, odroczenie można odwołać.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.