Odstąpienie od zawartej umowy leasingu

Pytanie klienta:

""Podpisałam dzisiaj, jako osoba prowadząca działalnośc gospodarczą umowę leasingu operacyjnego - na razie jednostronnie - umowa będzie podpisana dzisaj albo jutro przez leasingodawcę (EFL). Czy istnieje możliwość rozwiązania tej umowy, nawet jezeli podpisała ją już druga strona? Czy istnieją może uregulowania jak do kredytu? Możliwość odstąpienia od umowy w ciągu kilku dni? ""

Odpowiedź prawnika:

Niestety w przypadku leasingu nie istnieją uregulowania jak do kredytu i nie ma możliwości odstąpienia od umowy w ciągu kilku dni od jej zawarcia. Umowa zawarta na czas oznaczony z istoty swej powinna trwać i łączyć kontrahentów przez cały okres przewidziany w umowie. Z tego właśnie względu każdorazowe zastrzeżenie możliwości wypowiedzenia umowy leasingu z zachowaniem określonych terminów musi być połączone z koniecznością wystąpienia szczególnych okoliczności uzasadniających rozwiązanie tej umowy ze skutkiem natychmiastowym. Jednostronnie stosunek leasingu może zostać rozwiązany wyjątkowo. Możliwość taką ustawodawca przewidział w trzech ściśle określonych sytuacjach, ale we wszystkich przypadkach jest to jedynie uprawnienie finansujacego, a każdorazowo chodzi o przyczyny leżące po stronie korzystającego. W rezultacie natomiast odpowiedniego zastosowania art. 664 § 2 k.c. w jednym wypadku umowę leasingu może wypowiedzieć korzystający. Wypowiedzenie to (bez zachowania terminów wypowiedzenia) wchodzi w rachubę, jeżeli rzecz ma wady powstałe na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.