Odstępstwo od projektu budowlanego
Pytanie:
"Inwestor, przy budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, samowolnie dokonał istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego. Pozwolenie na budowę zostało wydane pod rządami aktualnego Prawa budowlanego. Aktualnie budowa jest zakończona i budynek nadaje się pod względem technicznym do zamieszkania. O dokonanej samowoli budowlanej nic nie wie nadzór budowlany a w sprawie nie toczy się żadne postępowanie. Inwestor sam, z własnej inicjatywy, zamierza wykonać projekt zamienny, o którym to mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego i załączyć go do zawiadomienia o zakończeniu budowy. Jaki będzie tryb postępowania organu nadzoru budowlanego, jakie konsekwencje grożą inwestorowi i czy będzie zobowiązany do zapłacenia kary, o której mowa w art. 59f ust. 1 Prawa budowlanego?"
Odpowiedź prawnika: Odstępstwo od projektu budowlanego
Niewykonanie w terminie obowiązku nałożonego przez właściwy organ, stosownie do art. 51 ust. 1 pkt 3, stwarza dla tego organu obowiązek wydania decyzji nakazującej zaniechania dalszych robót bądź rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, bądź doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego. W tym przypadku nie było jednak decyzji organu nadzoru budowlanego.
Właściwy organ przeprowadza, na wezwanie inwestora, obowiązkową kontrolę budowy w celu stwierdzenia prowadzenia jej zgodnie z ustaleniami i warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę. Skoro organ nadzoru budowlanego nie został wcześniej o zmianie powiadomiony, to w trakcie obowiązkowej kontroli stwierdzi nieprawidłowości.
Inwestor skoro takich zmian dokonał ma obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych.
Obecnie wymierzenie kary powinno być związane ze stwierdzeniem w trakcie obowiązkowej kontroli nieprawidłowości. W przypadku stwierdzenia w trakcie obowiązkowej kontroli nieprawidłowości, wymierza się karę stanowiącą iloczyn stawki opłaty (s), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (w). Stawka opłaty (s) wynosi 500 zł. Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych współczynnik kategorii obiektu budowlanego wynosi 2 a współczynnik wielkości obiektu 1.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?