Odszkodowanie w postępowaniu karnym
Pytanie:
"Okradziono mnie. Po zgłoszeniu Policja spisała protokół, przeprowadzono dochodzenie / bez rewizji miejsc wskazanych/ i obecnie został skierowany akt oskarżenia do Sądu Rejonowego z art. 278 §1 k.k. przeciwko oskarżonym. Skradziono wiele rzeczy, m.in. silniki, które nie były wprawdzie nowe, ale sprawne. Teraz chcę ukarać złodziei i chcę by zapłacili mi za to, co skradli. Wielu rzeczy wartościowych już nie odzyskam, choć można było, ponieważ Policja zbyt późno interweniowała i nie przeprowadziła rewizji we wskazanych miejscach. Czy mogę żądać odszkodowania przy sprawie karnej dołączając/wnosząc wniosek o odszkodowanie czy też założyć osobno sprawę cywilną? Czy wartość rzeczy skradzionych, a sprawnych, np. silników muszę podać taką jaka była w dniu kradzież/ bo nie były nowe/ czy wartość nowych, które teraz muszę zakupić, bo są mi nadal potrzebne."
Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie w postępowaniu karnym
Zgodnie z postanowieniami kodeksu karnego, w razie skazania za przestępstwo spowodowania śmierci, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub przestępstwo przeciwko środowisku, mieniu lub obrotowi gospodarczemu, sąd, na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej, orzeka obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody w całości albo w części (Art. 46 § 1 Kodeksu karnego) Tak więc jak widać, prawo przewiduje możliwość uzyskania odszkodowania w postępowaniu karnym. Jako że przestępstwo kradzieży, o którym mówi art. 278 k.k. jest przestępstwem przeciwko mieniu, można złożyć taki wniosek do sądu karnego, bez potrzeby wszczynania sprawy cywilnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?