Odszkodowanie w postępowaniu karnym

Pytanie:

"Okradziono mnie. Po zgłoszeniu Policja spisała protokół, przeprowadzono dochodzenie / bez rewizji miejsc wskazanych/ i obecnie został skierowany akt oskarżenia do Sądu Rejonowego z art. 278 §1 k.k. przeciwko oskarżonym. Skradziono wiele rzeczy, m.in. silniki, które nie były wprawdzie nowe, ale sprawne. Teraz chcę ukarać złodziei i chcę by zapłacili mi za to, co skradli. Wielu rzeczy wartościowych już nie odzyskam, choć można było, ponieważ Policja zbyt późno interweniowała i nie przeprowadziła rewizji we wskazanych miejscach. Czy mogę żądać odszkodowania przy sprawie karnej dołączając/wnosząc wniosek o odszkodowanie czy też założyć osobno sprawę cywilną? Czy wartość rzeczy skradzionych, a sprawnych, np. silników muszę podać taką jaka była w dniu kradzież/ bo nie były nowe/ czy wartość nowych, które teraz muszę zakupić, bo są mi nadal potrzebne."

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie w postępowaniu karnym

Zgodnie z postanowieniami kodeksu karnego, w razie skazania za przestępstwo spowodowania śmierci, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub przestępstwo przeciwko środowisku, mieniu lub obrotowi gospodarczemu, sąd, na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej, orzeka obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody w całości albo w części (Art. 46 § 1 Kodeksu karnego) Tak więc jak widać, prawo przewiduje możliwość uzyskania odszkodowania w postępowaniu karnym. Jako że przestępstwo kradzieży, o którym mówi art. 278 k.k. jest przestępstwem przeciwko mieniu, można złożyć taki wniosek do sądu karnego, bez potrzeby wszczynania sprawy cywilnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Łukasz 2012-07-23 18:49:15

    a w jaki sposób sformułować taki wniosek? Przydałby się jakiś wzór..


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika