Odszkodowanie za przestój w transporcie

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Wykonując usługi często zdarza się, że samochód wraz z kierowcą ma przymusowy postój ze względu na niedochowanie przez nabywcę starań, by wykonać np. rozładunek towaru z mojego samochodu. W wyniku tego ponoszę koszty postoju, za które obciążam nabywcę kosztem na podstawie noty obciążeniowej. Czy postępuję prawidłowo, zaliczając na podstawie tego dokumentu kwoty do przychodu z datą wystawienia? Czy takie odszkodowanie powinna być opodatkowane VAT?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za przestój w transporcie

Aby mogła być mowa o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), musi dojść do świadczenia określonego w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT (w szczególności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju). W przypadku nałożenia kary na kontrahenta z powodu niewywiązania się przez niego z warunków umowy (np. nierozładowania transportu, co zmusza samochód i kierowcę do przymusowego postoju), nie ma mowy o jakimkolwiek świadczeniu na jego rzecz. Naliczanie kary z tytułu nienależytego wywiązywania się z umowy jest swoistego rodzaju odszkodowaniem, nie jest więc kwotą należną z tytułu sprzedaży, o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. Zapłata powyższej kwoty ma charakter rekompensaty z tytułu opóźnień w wynikłych z działań zlecającego i dlatego nie podwyższa podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usługi transportowej oraz nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle powyższego obciążenie zlecającego usługę kosztami opłaty za przestój w transporcie towarowym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest czynnością wymienioną w art. 5 ust. 1. Czynność ta, jako nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, winna być udokumentowana innym dokumentem niż faktura VAT zarezerwowana dla dokumentowania czynności z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług, np. notą obciążeniową. Jako przychód należny kwota wynikająca z noty obciążeniowej powinna być też zaliczona do przychodów z działalności gospodarczej.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. Postanowienie Urzędu Skarbowego w Łukowie z dnia 21 marca 2005 r., sygn. PP-443/16/80/2005).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika