e-prawnik.pl Porady prawne

Odtworzenie zniszczonej dokumentacji

Pytanie:

Siostrzenica prowadzi działalność gospodarczą od trzech miesięcy. W tym okresie miały miejsce zakup towarów oraz sprzedaż. Powstał problem ponieważ dokumenty i komputer, w którym prowadzona była księgowość zostały zupełnie zniszczone (podczas zalania). Nie jest w stanie odtworzyć wszystkich transakcji. Nie wie jak wybrnąć z takiej sytuacji wobec urzędu skarbowego. Jak w takiej sytuacji rozliczyć się z urzędem oraz jak zgłosić zaistniałą sytuację? Jakie grożą jej sankcje?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Odtworzenie zniszczonej dokumentacji

22.12.2010

Podatnicy prowadzący księgi podatkowe są zobowiązani do ich przechowywania do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych z nimi związanych (art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej). Wraz z księgami należy przechowywać dokumenty związane z ich prowadzeniem.

W razie zaginięcia lub zniszczenia dokumentów przed upływem terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych podatnicy są zobowiązani do odtworzenia tych dokumentów. Stanowisko takie potwierdza komunikat Ministerstwa Finansów z dnia 25 maja 2010 r. umieszczony na stronie internetowej Ministerstwa, z którego  wynika, że o zniszczeniu dokumentacji przez powódź podatnicy powinni jak najszybciej zawiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy, a w celu odtworzenia dokumentacji podatnik może m.in. zwrócić się do kontrahentów o wystawienie duplikatów zaginionych faktur oraz przesłanie kopii umów, czy skorzystać z dokumentacji banku, który prowadzi konta podatnika. Podatnik musi dołożyć wszelkiej możliwej staranności w odtworzeniu tej dokumentacji.

Jeśli podatnik nie odtworzy dokumentacji podstawową konsekwencją jest to, że organ podatkowy określi podstawę opodatkowania w drodze oszacowania. Jeśli zniszczenie dokumentów było niezawinione i podatnik będzie potrafił to udowodnić, to podatnik nie powinien zostać obciążony sankcjami karnymi skarbowymi.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ