Odtworzenie zniszczonej dokumentacji

Pytanie:

"Siostrzenica prowadzi działalność gospodarczą od trzech miesięcy. W tym okresie miały miejsce zakup towarów oraz sprzedaż. Powstał problem ponieważ dokumenty i komputer, w którym prowadzona była księgowość zostały zupełnie zniszczone (podczas zalania). Nie jest w stanie odtworzyć wszystkich transakcji. Nie wie jak wybrnąć z takiej sytuacji wobec urzędu skarbowego. Jak w takiej sytuacji rozliczyć się z urzędem oraz jak zgłosić zaistniałą sytuację? Jakie grożą jej sankcje?"

Odpowiedź prawnika: Odtworzenie zniszczonej dokumentacji

Podatnicy prowadzący księgi podatkowe są zobowiązani do ich przechowywania do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych z nimi związanych (art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej). Wraz z księgami należy przechowywać dokumenty związane z ich prowadzeniem.

W razie zaginięcia lub zniszczenia dokumentów przed upływem terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych podatnicy są zobowiązani do odtworzenia tych dokumentów. Stanowisko takie potwierdza komunikat Ministerstwa Finansów z dnia 25 maja 2010 r. umieszczony na stronie internetowej Ministerstwa, z którego  wynika, że o zniszczeniu dokumentacji przez powódź podatnicy powinni jak najszybciej zawiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy, a w celu odtworzenia dokumentacji podatnik może m.in. zwrócić się do kontrahentów o wystawienie duplikatów zaginionych faktur oraz przesłanie kopii umów, czy skorzystać z dokumentacji banku, który prowadzi konta podatnika. Podatnik musi dołożyć wszelkiej możliwej staranności w odtworzeniu tej dokumentacji.

Jeśli podatnik nie odtworzy dokumentacji podstawową konsekwencją jest to, że organ podatkowy określi podstawę opodatkowania w drodze oszacowania. Jeśli zniszczenie dokumentów było niezawinione i podatnik będzie potrafił to udowodnić, to podatnik nie powinien zostać obciążony sankcjami karnymi skarbowymi.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika