Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeśli pismo nie zostało prawidłowo doręczone i sąd doręczy je ponownie, to termin będzie liczony od dnia ponownego doręczenia.
Jak się domyślamy najprawdopodobniej sąd w piśmie poinformuje o możliwości wnioskowania przez pokrzywdzonego o poinformowaniu go o zakończeniu przez skazanego odbywania kary, o ucieczce skazanego z zakładu karnego, a także o wydaniu decyzji o udzieleniu skazanemu przepustki, czasowego zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru lub bez konwoju funkcjonariusza Służby Więziennej albo asysty innej osoby godnej zaufania, przerwy w wykonaniu kary czy warunkowego zwolnienia. Zgodnie z art. 168a § 2 kodeksu karnego wykonawczego o prawie do złożenia wniosku, o którym mowa w § 1, poucza pokrzywdzonego sąd, kierując orzeczenie do wykonania.
Oczywiście może Pani poinformować sąd, iż skazany nie wywiązał się z obowiązku naprawienia szkody. Jak się wydaje nie jest to jednak niezbędne dla odwieszenia kary (a taki zasadniczo jest cel informowania o tym sądu), skoro już to nastąpiło.
Jeśli egzekucja okaże się bezskuteczna, można po jakimś czasie skierować kolejny wniosek o wszczęcie egzekucji. Zarządzenie wykonania kary nie stoi temu na przeszkodzie. Obowiązek naprawienia szkody nie jest orzekany zamiast kary więzienia.