Odwieszenie wykonania kary

Pytanie:

"W lutym 2005 r. zostałem skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 4 lat za czyn z art. 284 par. 2 kk. Obecnie toczy się przeciwko mnie kolejny proces karny, w którym jestem oskarżony o czyn z z art. 288 par. 1 kk, tj. o uszkodzenie pojazdu powodujące straty w wysokości 500 zł. Sprawa się toczy. Zarzucany mi czyn nie został wyrządzony umyślnie, lecz w wyniku tego, iż zostałem sprowokowany przez inną osobę (właściciela uszkodzonego pojazdu) i doszło do szarpaniny, w wyniku czego został zarysowany lakier tego samochodu. Czy jeśli zostanę uznany za winnego, sąd uzna, iż wyrządziłem szkodę o wartości 500 zł i zostanę skazany na grzywnę, to w takiej sytuacji grozi mi odwieszenie wykonania wcześniejszego wyroku który na mnie ciąży?"

Odpowiedź prawnika: Odwieszenie wykonania kary

Kodeks karny przewiduje, że sąd zarządza wykonanie kary uprzednio warunkowo zawieszonej, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone wyżej albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych. W chwili obecnej zatem do oceny sądu należy, czy zarządzi on w stosunku do Pana wykonanie kary, która została uprzednio warunkowo zawieszona. W razie jednak skazania za czyn z art. 288 par. 1 kodeksu karnego sąd będzie zobowiązany do zarządzenia wykonania uprzednio zawieszonej kary, pod warunkiem pawomocnego orzeczenia kary pozbawienia wolności. Można bowiem uznać, że czyny z art. 284 par. 2 kk i art. 288 par. 1 kk noszą znamiona podobnych (należą one do grupy przestępstw przeciwko mieniu). Sytuacja taka nie zajdzie jednak w wypadku, gdy sąd zastosuje łagodniejszą dla Pana kwalifikację prawną opartąna paragrafie 2 art. 288 kk i orzecze karę grzywny. W takim wypadku sąd będzie mógł karę odwiesić a nie będzie musiał.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika