Odwołanie od mandatu karnego
Pytanie:
"Inspektor Pracy nałożył mandat karny za wykroczenia przeciwko prawom pracownika bez poinformowania pracodawcy o możliwości odmowy jego przyjęcia. Czy istnieje możliwości do odwołania się od mandatu?"
Odpowiedź prawnika: Odwołanie od mandatu karnego
Zgodnie z art. 97 § 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego. Funkcjonariusz nakładający grzywnę obowiązany jest określić jej wysokość, wykroczenie zarzucone sprawcy oraz poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy (§ 3). Wzór mandatu (odcinek C, nad miejscem na podpis osoby ukaranej) zawiera ponadto formułkę: „pouczony o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego przyjmuję mandat i potwierdzam jego odbiór oraz zgadzam się uiścić grzywnę w wyznaczonym terminie za popełnienie wykroczenia"
Przyjęcie mandatu powoduje, że staje się on prawomocny. Jedynie, zgodnie z art. 101 kpsw prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu.
Jeśli więc podpisał Pan mandat, to bardzo trudno będzie wykazać, że nie został Pan pouczony o prawie odmowy przyjęcia mandatu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?