Odwołanie zeznań przez pokrzywdzonego
Pytanie:
"Moje pytanie dotyczy następującej kwestii: Czy poszkodowany (chodzi o napad rabunkowy) może wycofać swoje zeznania (ze śledztwa) na rozprawie? Ten sam problem dotyczy świadka (oczywiście poszkodowany także jest świadkiem)."
Odpowiedź prawnika: Odwołanie zeznań przez pokrzywdzonego
Wycofać zeznania to może oznaczać bądź je zmienić bądź odmówić zeznawania na rozprawie głównej. Zmiana zeznań może nastąpić w każdym czasie. Należy jednak pamiętać, że każdorazowo świadek ponosi odpowiedzialność karną za fałszywe zeznania. Jeśli zmiana zeznań ma istotny charakter sąd zapewne zainteresuje się tym faktem właśnie w kontekście tej odpowiedzialności. Przestępstwo składania fałszywych zeznań ma ten szczególny charakter, że jeżeli fałszywe zeznania zostały sprostowane zanim zapadło, choćby nieprawomocne orzeczenie, to istnieje możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary a nawet odstąpienia od niej. Odmowa składania zeznań, bądź uchylenie się od odpowiedzi na zadane pytanie może nastąpić wyłącznie w przypadkach dopuszczonych przez ustawę (pokrewieństwo z oskarżonym, tajemnica państwowa i służbowa, obawa odpowiedzialności karnej itp.). W innych przypadkach na świadku ciąży obowiązek zeznawania, który może być egzekwowany poprzez grzywnę aż do aresztu włącznie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?