Odwołanie zeznań przez pokrzywdzonego

Pytanie klienta:

""Moje pytanie dotyczy następującej kwestii: Czy poszkodowany (chodzi o napad rabunkowy) może wycofać swoje zeznania (ze śledztwa) na rozprawie? Ten sam problem dotyczy świadka (oczywiście poszkodowany także jest świadkiem).""

Odpowiedź prawnika:

Wycofać zeznania to może oznaczać bądź je zmienić bądź odmówić zeznawania na rozprawie głównej. Zmiana zeznań może nastąpić w każdym czasie. Należy jednak pamiętać, że każdorazowo świadek ponosi odpowiedzialność karną za fałszywe zeznania. Jeśli zmiana zeznań ma istotny charakter sąd zapewne zainteresuje się tym faktem właśnie w kontekście tej odpowiedzialności. Przestępstwo składania fałszywych zeznań ma ten szczególny charakter, że jeżeli fałszywe zeznania zostały sprostowane zanim zapadło, choćby nieprawomocne orzeczenie, to istnieje możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary a nawet odstąpienia od niej. Odmowa składania zeznań, bądź uchylenie się od odpowiedzi na zadane pytanie może nastąpić wyłącznie w przypadkach dopuszczonych przez ustawę (pokrewieństwo z oskarżonym, tajemnica państwowa i służbowa, obawa odpowiedzialności karnej itp.). W innych przypadkach na świadku ciąży obowiązek zeznawania, który może być egzekwowany poprzez grzywnę aż do aresztu włącznie.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.