Upadłość a zaliczenie wierzytelności w koszty
Pytanie:
"Firma transportowa, dla której wykonaliśmy usługę spedycyjną nie zapłaciła za wykonaną usługę. Wystąpiłam do sądu i uzyskałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Niestety wyrok się nie uprawomocnił i nie uprawomocni, bo okazało się, ze firma ta ogłosiła upadłość. Była to spółka z o.o. W jaki sposób mogę obecnie odzyskać swoją należność? Co powinnam uzyskać, by móc wciągnąć choć w koszty uzyskania przychodu niezapłaconej faktury? W zwykłej procedurze, klauzula wykonalności, postępowanie egzekucyjne umorzone przez komornika, ale w obecnej sytuacji? Czy powinnam wystąpić do Sądu o odpis ogłoszenia upadłości tej spółki i na tej podstawie zaliczyć to do kosztów? Jaka jest droga postępowania w sytuacji, kiedy jest nieprawomocny nakaz zapłaty, a okazuje się, że firma ogłosiła upadłość?"
Odpowiedź prawnika: Upadłość a zaliczenie wierzytelności w koszty
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem m.in. wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w ust. 2.
Jak stanowi art. 16 ust. 2 wskazanej wyżej ustawy, za wierzytelności, o których mowa w ust. 1 pkt 25, uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana:
1) postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
2) postanowieniem sądu o:
a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub
b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność wymieniona pod lit. a), lub
c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo
3) protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty. Powyższe przepisy stosuje się oczywiście jeśli wierzycielem jest podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, jednak takie same regulacje przewiduje również ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem w przypadku zgłoszenia upadłości dłużnika, nieściągalna wierzytelność może być udokumentowana jedynie prawomocnym postanowieniem sądu o: a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność wymieniona pod lit. a), lub c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku.
Wierzyciel powinien zatem monitorować postępowanie upadłościowe dłużnika i po uzyskaniu odpisu jednego ze wskazanych wyżej postanowień sądu będzie mógł nieściągalną wierzytelność zaliczyć do kosztów podatkowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?