Ograniczenie władzy rodzicielskiej a widywanie

Pytanie:

Jestem po rozwodzie. Mam ograniczone prawa rodzicielskie co do miejsca zamieszkania syna, szkoły i wyboru leczenia. Syn ma 4 lata, został przy byłej żonie, która sukcesywnie utrudnia mój kontakt z dzieckiem. Na poczatku pozwalała na krótkie wizyty tylko w jej obecności i tylko u niej w domu. Moje wizyty musiały być dwa dni wczesniej zapowiedziane telefonicznie i zaakceptowane. Od jakiegoś czasu nie mogę widywać syna w ogóle. Była żona ma wyłączony tel. stacjonarny i zmieniony numer tel. komorkowego (numer zastrzegła). W pracy "jeszcze jej nie ma, albo już wyszła". W domu nie otwiera drzwi. Czy mając ograniczone prawa rodzicielskie mogę starać sie w sądzie o wyznaczenie dni widzeń z synem. Czy do końca życia będę mógł spotykać się z dzieckiem tylko w obecności żony? Chciałbym czasami wziąć mojego syna na wycieczkę za miasto, albo spędzić z nim cały weekend bez angażowania rozchisteryzowanej i wiecznie niezadowolonej z życia byłej żony.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ograniczenie władzy rodzicielskiej musi zawierać akres takiego ograniczenia. I rzeczywiście, wspomniał Pan o nim - jest nim miejsce zamieszkania syna, wyboru szkoły i leczenia. W pozostałym jednak zakresie ma Pan pełne prawo do widywania się z synem w dowolnym terminie, jeżeli sąd nie orzekł inaczej. Utrudnianie kontaktów z dzieckiem może mieć wpływ na dobro dziecka. Dlatego też może Pan wystąpić do sądu opiekuńczego o konkretne ustalenie zakresu kontaktów z dzieckiem. Była żona będzie musiała zastosować się do orzeczenia sądowego. Fakt, iż sąd jedynie ograniczył pańską władzę rodzicielską, a nie pozbawił jej Pana w ogóle świadczy o tym, że pański kontakt z dzieckiem jest konieczny z uwagi na dobro dziecka, które w każdej sprawie opiekuńczej stoi na pierwszym miejscu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

em

11.3.2013 15:3:20

Re: Ograniczenie władzy rodzicielskiej a widywanie

a jak sprawa wyglada w przypadku gdy dziecko mieszka z matka, a ojciec z ograniczonymi prawami przebywa na stale za granica? Czy ojciec ma jakiekolwiek prawo glosu, jesli matka tez postanowi wyjechac do innego panstwa a ojciec nie zgadza sie na wyjazd dziecka z Polski?

em

11.3.2013 14:52:58

Re: Ograniczenie władzy rodzicielskiej a widywanie

a jak sprawa wyglada w przypadku gdy dziecko mieszka z matka, a ojciec z ograniczonymi prawami przebywa na stale za granica? Czy ojciec ma jakiekolwiek prawo glosu, jesli matka tez postanowi wyjechac do innego panstwa a ojciec nie zgadza sie na wyjazd dziecka z Polski?

hi

11.1.2012 16:57:25

Re: Ograniczenie władzy rodzicielskiej a widywanie

do Ania.czy podał ci ktoś namiary na dobrego adwoakat?poniewaz tez poszukuje takiego jesli tak prosze o info na forum a wtedy podaj do siebie namiary. z góry dziekuje.

piotr

29.9.2011 20:37:35

Re: Ograniczenie władzy rodzicielskiej a widywanie

witam sad ograniczyl mi prawa do dziecka tylko co do wyboru szkoly,leczenia i zamieszkania.Przebywam za granica moja ex utrudnia mi kontakty telefoniczne z moim 7 letnim synem ( nie odbiera tel.) jak jestem w kraju to straszy mnie policja. Nie chce zeby syn byl swiadkiem interwencji policji( jest przeciez dzieckiem ),jego matka zabrala syna za granice bez mojej zgody przed wydaniem wyroku o ograniczeniu praw rodzicielskich( czy to jest zgodne z prawem) prosze o porady

Ania

19.8.2011 18:30:41

Re: Ograniczenie władzy rodzicielskiej a widywanie

mój były partner odebrał mi dziecko i prubuje pozbawić mnie praw rodzicielskich. Mimo iż sprawa się jeszcze nie zakończyła, sąd wyznaczył mi widzenia z synem, gdyż były partner mi je uniemożliwiał. Mimo decyzji sądu, były nadal utrudnia a czasem i uniemożliwia mi kontakty z synem, nie mogę go nawet zobaczyć na oczy i nie wiem czy przypadkiem nie dzieje się mu krzywda bo nawet nie mogę sprawdzić czy nie ma jakichś śladów bicia na ciele. nie jest prawdą że to tylko mężczyżni mają tak źle, że to tylko po stronie kobiet stoi sąd jeśli ktoś zna dobrego i w miarę taniego adwokata z okolic lubina to proszę o przesłanie mi namiarów na numer telefonu 781-279-084. jest to numer mojego brata, który zgodził się na podanie jego numeru ja ze względu na mojego syna wolę nie podawać swojego numeru

kriss-33

14.10.2009 16:11:47

Re: Ograniczenie władzy rodzicielskiej a widywanie

ja mam bardzo podobna sytuacje!:( byla zona od poznania nowego faceta (ktory zreszta obraza mnie oraz zastrasza pobiciem itd)zabrania mi widywania sie z moim dzieckiem (8latkiem)niemoge sie rowniez dodzwonic zarowno jaki do dziecka i do mojej ex a jak pisze esemesy do ex to jesli wogole odpisze to ..pisze ze mam nigdy wiecej niedzwonic ani niepisac, i ze dziecka niezobacze!!poczym dzwoni do mnie jej nowy partner z tekstami ze jesli jeszcze raz napisze do niej to mi tak nap*doli ze mnie lekarze nieposkladaja! jakie mam poczynic kroki wobec powyzszej sytuacji

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.2.2018

  Dobro dziecka decydujące dla uznania obcych orzeczeń o władzy rodzicielskiej

  Sąd Najwyższy - w sprawie o ustalenie, czy orzeczenie sądu państwa obcego podlega uznaniu - stanął na stanowisku, że orzeczenie państwa obcego (w tej sprawie był to wyrok sądu duńskiego), którym (...)

 • 30.8.2017

  Dobro dzieci ma być jeszcze bardziej chronione

  Sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka i o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących władzy rodzicielskiej.

 • 13.6.2013

  Ograniczenie władzy rodzicielskiej, gdy rodzice żyją osobno

  Zasadą jest, iż władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom w takim samym zakresie, bez względu na to, czy są oni małżeństwem bądź czy razem zamieszkują. W sytuacji rozłączenia rodziców (...)

 • 20.3.2017

  Kiedy sąd zawiesi władzę rodzicielską?

  Sąd opiekuńczy może zawiesić wykonywanie władzy rodzicielskiej w razie przemijającej przeszkody w jej wykonywaniu. Jest to jedyna przesłanka warunkująca możliwość takiego sądowego ograniczenia (...)

 • 18.4.2017

  Władza rodzicielska przy rozwodzie

  Orzekając rozwód, sąd obligatoryjnie orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, (...)