Okres przechowywania dokumentów

Pytanie:

"Mieszkanie zostało zakupione w styczniu 2004 roku. Środki na zakup mieszkania pochodziły w części z darowizny otrzymanej w 2003 roku. Czy dokumenty z tym związane, tzn. umowy darowizny z 2003 r. (umowa darowizny między rodzicem a dzieckiem z 2003 roku nie zgłoszona w US; kwota nieopodatkowana = 9000 zł.), należy też jeszcze przechowywać do końca 2009 r.?"

Odpowiedź prawnika: Okres przechowywania dokumentów

Jeśli z umową darowizny zawartą w 2003 r. nie wiązały się obowiązki podatkowe, podatnik w zasadzie nie miał obowiązku przechowywania umowy darowizny. Oczywiście, jeśli podatnik chciałby się w przyszłości powoływać np. wobec organów podatkowych na fakt zawarcia w przeszłości takiej umowy, powinien ją przechowywać, przy czym nie ma tu określonego terminu przechowywania.


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika