Cyfra plus a abonament telewizyjny

Pytanie:

"Od roku posiadam Cyfrę+, za którą płacę 130 zł. Odbieram między innymi program 1 i 2 oraz programy radiowe. Oprócz tego płacę abonament telewizyjno-radiowy na poczcie. Doszły mnie słuchy, iż opłacając Cyfrę+ nie ma obowiązku płacić dodatkowo za telewizor i radio na poczcie. Proszę o odpowiedź, czy jeżeli zaprzestanę płacenia abonamentu na poczcie nie złamię prawa? Czy muszę dalej płacić? Czy to samo tyczy się Polsatu Cyfrowego?"

Odpowiedź prawnika: Cyfra plus a abonament telewizyjny

Niestety, fakt, że odbiera Pani programy za pośrednictwem platformy cyfrowej (takiej jak np. Cyfra+, czy Polsat Cyfrowy), którą to usługę regularnie Pani opłaca, nie zwalnia Pani z obowiązku opłacania abonamentu przewidzianego przez ustawę o opłatach abonamentowych.

Zgodnie z tą ustawą, opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Zatem opłata abonamentowa daje prawo do korzystania z danego odbiornika RTV, a nie do odbioru programów. 

Jednym słowem, jeżeli zrezygnuje Pani z opłacania abonamentu, postąpi Pani wbrew przepisom ustawy.

Opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, jednakże osoby fizyczne płacą jedną opłatę, niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez nie w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność.

Więcej na temat zasad opłacania abonamentu w artykule Abonament RTV.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dominika Wymysłow 2020-04-06 10:42:54

    Miło mi Powitać Zwracam się z prośbą o podanie nr k-ta Bankowego Cyfrowego Polsatu w celu opłaty abonamentowej WARSZAWA ul. Łubinowa 4a POLKOMTEL . Za przekazaną informację DZIĘKUJĘ

  • DARIO 2013-10-16 23:31:52

    o i mamy niezwykla glupote ludzka widoczna jak na dloni !!! to tylko w pl tylko moze tak byc czlowiEk placi abonament cyfra + sa tam przeciez kanaly tv 1 itd..... a musi placic dodatkowo oddzielnie(abonament radiowo-tv) za ogladanie tego gowna to normalnie glupota nad glupoty ludzie zrobcie cos zeby w tym kraju bylo godniej zyc NIE UTRUDNIAJCIE LUDZIA ZYCIA !!!!!!!!!!!!!! JAK PLACIMY ZA CYFRE + Np TO NIE POWINNISMY PLACIC PORAZ KOLEJNY ZA WASZE WIDZI MI-SIE


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika