Cyfra plus a abonament telewizyjny

Pytanie:

Od roku posiadam Cyfrę+, za którą płacę 130 zł. Odbieram między innymi program 1 i 2 oraz programy radiowe. Oprócz tego płacę abonament telewizyjno-radiowy na poczcie. Doszły mnie słuchy, iż opłacając Cyfrę+ nie ma obowiązku płacić dodatkowo za telewizor i radio na poczcie. Proszę o odpowiedź, czy jeżeli zaprzestanę płacenia abonamentu na poczcie nie złamię prawa? Czy muszę dalej płacić? Czy to samo tyczy się Polsatu Cyfrowego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Niestety, fakt, że odbiera Pani programy za pośrednictwem platformy cyfrowej (takiej jak np. Cyfra+, czy Polsat Cyfrowy), którą to usługę regularnie Pani opłaca, nie zwalnia Pani z obowiązku opłacania abonamentu przewidzianego przez ustawę o opłatach abonamentowych.

Zgodnie z tą ustawą, opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Zatem opłata abonamentowa daje prawo do korzystania z danego odbiornika RTV, a nie do odbioru programów. 

Jednym słowem, jeżeli zrezygnuje Pani z opłacania abonamentu, postąpi Pani wbrew przepisom ustawy.

Opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, jednakże osoby fizyczne płacą jedną opłatę, niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez nie w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność.

Więcej na temat zasad opłacania abonamentu w artykule Abonament RTV.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Dominika Wymysłow

6.4.2018 10:42:54

Re: Cyfra plus a abonament telewizyjny

Miło mi Powitać Zwracam się z prośbą o podanie nr k-ta Bankowego Cyfrowego Polsatu w celu opłaty abonamentowej WARSZAWA ul. Łubinowa 4a POLKOMTEL . Za przekazaną informację DZIĘKUJĘ

DARIO

16.10.2011 23:31:52

Re: Opłacanie abonamentu telewizyjnego

o i mamy niezwykla glupote ludzka widoczna jak na dloni !!! to tylko w pl tylko moze tak byc czlowiEk placi abonament cyfra + sa tam przeciez kanaly tv 1 itd..... a musi placic dodatkowo oddzielnie(abonament radiowo-tv) za ogladanie tego gowna to normalnie glupota nad glupoty ludzie zrobcie cos zeby w tym kraju bylo godniej zyc NIE UTRUDNIAJCIE LUDZIA ZYCIA !!!!!!!!!!!!!! JAK PLACIMY ZA CYFRE + Np TO NIE POWINNISMY PLACIC PORAZ KOLEJNY ZA WASZE WIDZI MI-SIE

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Jak wysoki jest abonament RTV w innych krajach UE?

  W Polce czeka nas kolejna podwyżka w 2015. Od nowego roku będziemy płacili 232,20 zł rocznie. To dużo czy mało? Jak wygląda to w innych krajach UE?

 • Kara za niepłacenie abonamentu RTV

  Ustawa o opłatach abonamentowych już przewiduje dość wysokie kary za nieopłacenie odbiornika radiowego czy telewizyjnego.

 • Ulga na internet w rozliczeniu PIT za 2019 r.

  Podatnik, który w roku podatkowym płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu dodatkowych warunków, odliczyć od dochodu (przychodu) ponoszone przez siebie z tego tytułu (...)

 • Więcej wsparcia dla weteranów

  Więcej ułatwień dla weteranów i weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami Polski przewiduje nowelizacja ustawy o weteranach. Rozwiązania przygotowane w Ministerstwie Obrony Narodowej (...)

 • Nie unikniesz abonamentu RTV!

  Rzadowy projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji. Przykładowo dostawcy (...)

NA SKÓTY