Opłacenie apelacji

Pytanie:

"Strona składa apelację od wyroku sądu rejonowego do sądu okręgowego. Gdzie należy dokonać opłaty za wniesienie apelacji od wyroku sądu rejonowego do sądu okręgowego? Czy w sądzie rejonowym, który wydał zaskarżony wyrok, czy w sądzie okręgowym? Czy wniesienie opłaty do sądu rejonowego jest absolutnie konieczne, czy też można również wnieść ją bezpośrednio do sądu okręgowego? Czy sąd rejonowy ma prawo nie przesłać apelacji do sądu okręgowego, tłumacząc to brakiem opłaty i powodować zwłokę w postępowaniu?"

Odpowiedź prawnika: Opłacenie apelacji

Postępowanie sądu rejonowego jest jak najbardziej prawidłowe. Apelacja podlega bowiem opłacie. Apelację wnosi się do sądu odwoławczego za pośrednictwem sądu I instancji. Opłatę należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie. Zgodnie z art 370 kodeksu postępowania cywilnego, sąd pierwszej instancji odrzuci na posiedzeniu niejawnym apelację wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Opłaty sądowe w sprawach cywilnych uiszcza się:

  1. w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący dochodów właściwego sądu (w tym przypadku sądem tym będzie sąd okręgowy)
  2. albo w formie wpłaty gotówkowej,
  • bezpośrednio w kasie sądu
  • lub w formie znaków opłaty sądowej.

Znaki opłaty sądowej nakleja się na egzemplarzu pisma przeznaczonego dla sądu. Uiszczający opłatę na wezwanie sądu lub dodatkowo, może nakleić znaki opłaty sądowej na tym wezwaniu albo na kartce czystego papieru, podając numer sprawy (w opisywanej sytuacji można wskazać sygnaturę z sądu rejonowego i wskazać, że chodzi o odwołanie) oraz imię i nazwisko. Znaki można nakleić także na piśmie podlegającym opłacie, w sekretariacie właściwego wydziału sądu. Jeżeli będzie chciała Pani dokonać opłaty w formie bezgotówkowej, powinna Pani to zrobić na rachunek sądu okręgowego – i przesłać dowód wpłaty do sądu rejonowego, by wiedział on, że braki zostały uzupełnione. W przypadku dołączenia do pisma dowodu wniesienia opłaty sądowej w formie wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku tym zamieszcza się potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi opłatę za wnoszone pismo.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika