Abonament za radio przenośne
Pytanie:
"Uiszczam opłatę abonamentową za radio i telewizor. Posiadam w domu oprócz stacjonarnych odbiorników także małe radio przenośne (razem z odtwarzaczem MP3). Korzystam z niego nie tylko w domu, ale na spacerach, a także w warsztacie (który znajduje się w innym miejscu niż miejsce zamieszkania). Zawsze to małe radyjko zabieram do domu. Radio biorę ze sobą także na 2 czy 3 tygodniowe wczasy. Czy jestem zobowiązany do zgłoszenia posiadania małego radia przenośnego i założenia osobnej książeczki opłat? Jeśli tak, to jakie miejsce położenia radia należy podać (jest ich przecież wiele)? Jaki jest zakres czasowy, w którym ewentualnie nie trzeba zgłaszać odbiornika przenośnego, jeśli znajduje się poza domem (ile dni)?"
Odpowiedź prawnika: Abonament za radio przenośne
Zasady dokonywania płatności za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz wysokości stawek określa Ustawa o opłatach abonamentowych.
Co prawda na mocy przepisu zawartego w art. 2 ust. 4 tej Ustawy, opłatę abonamentową należy uiścić za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, jednakże w opisanym przez Pana przypadku zastosowanie znajdzie przepis z art. 2 ust. 5.
Według tego przepisu osoby fizyczne dokonują jednej opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem za wszystkie odbiorniki radiowe i telefoniczne używane w gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność. Nie ma znaczenia, z ilu odbiorników się korzysta oraz w jaki sposób.
Jeżeli zatem uiszcza Pan już opłatę abonamentową, to nie musi Pan zgłaszać dodatkowo przenośnego radia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?