Abonament za radio przenośne

Pytanie:

Uiszczam opłatę abonamentową za radio i telewizor. Posiadam w domu oprócz stacjonarnych odbiorników także małe radio przenośne (razem z odtwarzaczem MP3). Korzystam z niego nie tylko w domu, ale na spacerach, a także w warsztacie (który znajduje się w innym miejscu niż miejsce zamieszkania). Zawsze to małe radyjko zabieram do domu. Radio biorę ze sobą także na 2 czy 3 tygodniowe wczasy. Czy jestem zobowiązany do zgłoszenia posiadania małego radia przenośnego i założenia osobnej książeczki opłat? Jeśli tak, to jakie miejsce położenia radia należy podać (jest ich przecież wiele)? Jaki jest zakres czasowy, w którym ewentualnie nie trzeba zgłaszać odbiornika przenośnego, jeśli znajduje się poza domem (ile dni)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasady dokonywania płatności za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz wysokości stawek określa Ustawa o opłatach abonamentowych.

Co prawda na mocy przepisu zawartego w art. 2 ust. 4 tej Ustawy, opłatę abonamentową należy uiścić za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, jednakże w opisanym przez Pana przypadku zastosowanie znajdzie przepis z art. 2 ust. 5.

Według tego przepisu osoby fizyczne dokonują jednej opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem za wszystkie odbiorniki radiowe i telefoniczne używane w gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność. Nie ma znaczenia, z ilu odbiorników się korzysta oraz w jaki sposób.

Jeżeli zatem uiszcza Pan już opłatę abonamentową, to nie musi Pan zgłaszać dodatkowo przenośnego radia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: