Renta planistyczna

Pytanie:

"Po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego, polegającego na budowie budynku mieszkalnego, w urzędzie gminy poinformowano mnie, że w przypadku zbycia takiej działki, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zostanie wszczęta procedura naliczenia tzw. renty planistycznej, gdyż zawnioskowana działka stanowi w ewidencji grunt rolny a uzyskana decyzja umożliwia na niej budowę budynku mieszkalnego, co niewątpliwie podnosi jej wartość. Czy w opisanej sytuacji gmina ma prawo naliczyć opłatę planistyczną? "

Odpowiedź prawnika: Renta planistyczna

W opisanej sytuacji Gmina ma prawo naliczyć tzw. opłatę planistyczną. Podstawą dla takiego naliczenia jest art. 63 ust. 3 w zw. z art. 36 i 37 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Zgodnie z art. 63 ust. 3  Jeżeli decyzja o warunkach zabudowy wywołuje skutki, o których mowa w art. 36, przepisy art. 36 oraz art. 37 stosuje się odpowiednio. Koszty realizacji roszczeń, o których mowa w art. 36 ust. 1 i 3, ponosi inwestor, po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. 

W art. 36 wskazane są dwa rodzaje wpływu wydania decyzji o warunkach zabudowy (dalej: WZ) na wartość nieruchomości. W jednej sytuacji w wyniku wydania WZ wartość nieruchomości obniża się. W takim przypadku właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu przysługuje roszczenie odszkodowawcze lub roszczenie o wykup nieruchomości.

Innym skutkiem wydania WZ jest podniesienie wartości nieruchomości tak, jak to ma miejsce w opisanym stanie faktycznym. W takim przypadku, jeżeli w terminie 5 lat od dnia, w którym WZ stała się ostateczna, nieruchomość zostaje zbyta to wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Wysokość opłaty ustala się na dzień sprzedaży nieruchomości

W celu pogłębienia temat odsyłamy do treści zawartych na stronach www.e-prawnik.pl np:

Zmiana zagospodarowania przestrzennego a decyzja o rencie planistycznej - opinia prawna

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika