Opłata za pełnomocnictwo
Pytanie:
"Czy pełnomocnictwo udzielone ojcu przez syna i dołączone do pozwu podlega opłacie skarbowej? Jeśli tak w jakiej wysokości?"
Odpowiedź prawnika: Opłata za pełnomocnictwo
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 2 lit. a) Ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. 2004 r., Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie podlega dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika (oraz jego wypisy). Opłatę skarbową od dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika powinien zapłacić udzielający pełnomocnictwa.
Opłatę w wysokości 15 zł najlepiej uiścić poprzez naklejenie znaków skarbowych na dokumencie pełnomocnictwa, który będzie składany sądowi.
Na dokumencie stwierdzającym ustanowienie pełnomocnika naklejone znaki opłaty skarbowej kasuje mocodawca lub pełnomocnik przez umieszczenie na nich daty i swojego podpisu. Na odpisie (wypisie) takiego dokumentu naklejone znaki opłaty skarbowej kasuje pełnomocnik przez umieszczenie na nich daty i swojego podpisu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?