e-prawnik.pl Porady prawne

Opłata stosunkowa dla komornika

Pytanie:

Przeczytałem że dłużnik może zaskarżyć w sądzie 15-procentową opłatę, jeśli uzna, że jest zbyt wysoka w stosunku do nakładu pracy. Wtedy komornik musi przedstawić dowody poniesionych kosztów i na tej podstawie sąd oszacuje opłatę. Czy to prawda, jak przeprowadzić taką sprawę? Jakie są opłaty?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Opłata stosunkowa dla komornika

26.10.2005

Cała opłata stosunkowa wynosi 15 % wartości egzekwowanego świadczenia, jednak nie może być niższa niż 1/10 i wyższa niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Opłatę ustala się w wysokości odpowiedniej do poniesionych przez komornika wydatków, nakładu jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji.

Podkreślona część została wprowadzona cytowaną ustawą. Wskazuje na możliwość kontrolowania opłaty stosunkowej pobieranej przez komornika. Opłatę stosunkową komornik ściąga od dłużnika, obliczając ją proporcjonalnie do wyegzekwowanych kwot. Uprawnienie może być zrealizowane poprzez skargę na komornika. Od skargi na czynności komornika pobiera się wpis stały jeżeli roszczenie nie ma charakteru majątkowego albo jeżeli wartość egzekwowanego roszczenia nie przewyższa kwoty 100 zł - w kwocie 10 zł, jeżeli wartość egzekwowanego roszczenia przewyższa kwotę 100 zł - w kwocie 50 zł.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Opłata stosunkowa dla komornika

m.p.

14.3.2013 17:50:10

Re: Opłata stosunkowa dla komornika

Komornicy nas kroja jak szczypior, i nic nie mozemy zrobic , ... zwrucilam sie o nieprawidlowe dzialania komornika do sądu ale sąd oddaliw zażalenie chocz komornik narobiw mi dóżo krzywd kture utrudniają mi teraz dzialania w firmie a bank odmuwiw finansowania tylko przez pismo komornika , niestosowne zresztą , nawet nikt mnie nie przeprosiw ani sąd nie uwzględniw zażalenia , a oplate stosunkową wyznaczyl njwyższą ,,.. Ręka ręke myje... place podatki roczne ok 500 000 tysięcy, zatrudniam 30 pare osób i co ztego mam , haruje 16 godzin a wnocy nie śpie przez stres. kącze pewien etat robut i zamykam interes . idę na etat pracować . nikt mnie nie bedzie gnębil , a najlepiej do panstwówki,.... jak walczyc z oplata - stosunkowa najwyrzszą,... co można zrobic....


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ