Opłata wstępna w leasingu operacyjnym

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą - usługi budowlano-montażowe. Nabyłem w leasingu operacyjnym samochód ciężarowy z tzw. kratką. Okres leasingu: 36 miesięcy. Czy opłatę tzw. wstępną leasingową mogę jednorazowo ująć w koszty, czy też muszę rozłożyć ją na 36 miesięcy?"

Odpowiedź prawnika: Opłata wstępna w leasingu operacyjnym

Kwestia sposobu zaliczania opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego) w leasingu operacyjnym do kosztów podatkowych - jednorazowo, czy proporcjonalnie do długości trwania umowy leasingu - budziła wiele kontrowersji i sporów między podatnikami i organami podatkowymi.

W dotychczasowej praktyce większość organów podatkowych prezentowała stanowisko, zgodnie z którym, wstępna opłata leasingowa powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko takie zaprezentowane zostało m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 5 marca 2008r.(nr IP-PB3-423-565/07-3/GJ), Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 14 lipca 2008r. (nr ILPB3/423- 229/08-3/KS) i Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 12 lutego 2008r. (nr IBPB1/415-250/07/ESZ/KAN-2116/11/07/KAN-3186/12/07).

Na szczęście dla podatników ostatnie wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych dają nadzieję na trwałą zmianę linii interpretacyjnej w tym zakresie. W wyroku z 17 czerwca 2008r. (sygn. III SA/Wa 24/08) WSA w Warszawie nie zgodził się z prezentowanym dotąd stanowiskiem organów podatkowych uznając, iż wstępną opłatę leasingową należy zaliczać jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów. Sąd wskazał, iż "opłata ta jest kosztem jednorazowym związanym z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu. W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu, zniszczenia przedmiotu leasingu, zaprzestania działalności przez korzystającego, bądź leasingodawcę (finansującego), koncepcja organu, iż opłatę tę należy rozliczyć proporcjonalnie do czasu trwania umowy upada".


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika