Opłata za pełnomocnictwo w sprawie o alimenty

Pytanie klienta:

""Aplikant radcowski wykonywał pewne czynności w sprawie za swojego nieobecnego patrona. M.in. przesłał do sądu odpowiedź na pozew w sprawie o alimenty, w której jego patron jest pełnomocnikiem pozwanego oraz przelewem na konto sądu opłacił kwotą 17 zł pełnomocnictwo i załączył je wraz z dowodem wpłaty do odpowiedzi na pozew. Sąd zwrócił na konto, z którego dokonana została wpłata kwotę 17 zł oraz na piśmie wezwał pełnomocnika do prawidłowego opłacenia pełnomocnictwa pod rygorem zawiadomienia urzędu skarbowego (dokładnie takie sformułowanie zostało użyte). Z art. 2 ust. 1 pkt. 1a ustawy o opłacie skarbowej wynika jednak, że w tej sprawie pełnomocnictwo jest zwolnione z opłaty i aplikant niepotrzebnie je opłacił. Jakiego prawidłowego opłacenia pełnomocnictwa w tej sprawie może żdać sąd (ew. co w tej sytuacji powinien zrobić pełnomocnik)?""

Odpowiedź prawnika:

Istotnie sytuacja jest nietypowa a błąd aplikanta polegał przede wszystkim na tym, że przelał opłatę skarbową na konto sądu a nie jak powinien na konto urzędu skarbowego. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 Ustawy o opłacie skarbowej, zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się w kasie właściwego organu podatkowego lub na jego rachunek. Dopiero w drugiej kolejności istotne jest, że w przedmiotowej sprawie (alimenty), zgodne z art. 2 ust. 1 ustawy nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia. Jeżeli opłata zostałaby mimo to wniesiona, powstałaby nadpłata podatku (przepisy ustawy o opłacie skarbowej nie przewidują bowiem zawrotu w takiej sytuacji) podlegająca przepisom Ordynacji podatkowej.

W związku z powyższym, naszym zdaniem należy sporządzić do sądu pismo, w którym informuje się, że w związku z wezwaniem sądu, nastąpiło "prawidłowe rozliczeniu należności skarbowych". Żadnego wezwania sądu nie można bowiem pozostawić bez odpowiedzi. 

 

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.