Opłata za studia pracowników

Pytanie:

"Pracownikom w naszej firmie pracodawca opłaca czesne za studia, które pokrywają się z działalnością gospodarczą. Tak się składa, że właściciel od kwietnia będzie wspólnikiem sp. z o.o. i wszyscy pracownicy przechodzą do spółki. Czy można wrzucić w KUP opłatę za czesne pracowników, jeśli będą oni zatrudnieni tylko do końca marca? Do 15 marca należy wpłacić opłatę za studia, a do tego czasu na pewno nie będzie jeszcze zarejestrowana spółka."

Odpowiedź prawnika: Opłata za studia pracowników

Należy zauważyć, że w obecnych czasach inwestowanie w wiedzę pracowników w rzeczywistości jest inwestowaniem w firmę. Kwalifikacje pracownicze wpływają bowiem na jakość pracy, zatem również na jakość ofert danego przedsiębiorstwa i jego konkurencyjność na rynku. I choć opłatę za szkolenie pracownika trudno przypisać konkretnym przychodom, to jej poniesienie stanowi koszt dla celów podatkowych. Wobec powyższego część opłaty za szkołę pracownika pokrywana ze środków pracodawcy będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej (tak: postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z dnia 13 marca 2006 r., sygn. 1419/UPO-415-30/06/AS).

Wydatek na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika ma związek z wykonywaną przez niego pracą na rzecz pracodawcy, a w konsekwencji - wpływ na osiągane przez firmę przychody i może być zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu. Ze względu na fakt, iż trudno powiązać go z konkretnym przychodem stanowi koszt ogólny działalności firmy (tak: postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z dnia 21 marca 2005 r., sygn. 1435/DP1/423-22/05/JS).

Wydatki na studia pracowników należy ewidencjonować do kosztów na bieżąco, w miarę ich ponoszenia. Oczywiście, jeżeli nastąpi przekształcenie pracodawcy z osoby fizycznej w spółkę z o.o. (z podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w podatnika podatku dochodowego od osób prawnych), poniesienie przez pracodawcę-osobę fizyczną kosztów studiów na kolejny semestr - mimo iż pracodawca wie, że wkrótce nastąpi przekształcenie - może być kwestionowane. W takiej sytuacji pracodawca-osoba fizyczna powinien pokryć jedynie część opłaty (np. pierwszą ratę – większość uczelni daje możliwość zapłaty czesnego w ratach), a kolejne raty będą już zapłacone przez pracodawcę-spółkę.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika